Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Podatki w Niemczech — czym są obciążenia nadzwyczajne?

Podatki w Niemczech — czym są obciążenia nadzwyczajne?

 

Außergewöhnliche Belastungen, czyli obciążenia nadzwyczajne w Niemczech reguluje ustawa o podatku dochodowym. Definicja zakłada, że obciążenia nadzwyczajne są to takie wydatki, których nie można się wyzbyć ze względów prawnych, etycznych czy rzeczywistych.

Niemieckie prawo reguluje, że od tego typu wydatków mamy możliwość odliczenia od podatku, jako obciążeń nadzwyczajnych.

 

Co możemy odliczyć od podatku?

Nie ma miejsca, w którym niemieckie prawo wskazywałoby dokładne pozycje, które można zaliczyć do obciążeń nadzwyczajnych. Poniżej podajemy najczęstsze przykłady:

 

  •  wydatki związane z chorobą (włączając wizyty u lekarza, koszty dojazdu do lekarza, koszty dopłat do wymaganych leków),
  •  zryczałtowany wydatek na edukację zawodową dorosłego już dziecka (o ile nie mieszka ono w domu rodzinnym; przysługuje prawo do Kindergeld lub zwolnienie od podatku jakiejś kwoty przez wzgląd na posiadanie     dzieci).
  •  wydatki, które wiążą się z łożenie na czyjeś utrzymanie,
  •  koszty opieki nad rodzicami,
  •  koszty związane z umieszczeniem rodziców w domu opieki,
  •  operacja wzroku,
  •  wydatki związane z pogrzebem.

Nie bójcie się jednak, że jeżeli Wasz problem nie znajduje się na powyższej liście, to nie macie możliwości skorzystania z odliczenia. Państwo rozpatrując wniosek, tworzy porównania. Zlicza także wydatki oraz zarobek i oblicza, jakie wydatki są dopuszczalne, a jakie stanowią już nadzwyczajny wydatek.

Jeżeli macie wątpliwości, czy Wasz nietypowy wydatek mógłby stanowić podstawę do odliczenia podatku z tytułu obciążeń nadzwyczajnych, zawsze warto udać się do doradcy, który pomoże rozwiązać skomplikowaną sytuację.

Dobry doradca finansowy weźmie pod uwagę zarobek roczny, wydatki, ilość dzieci i inne dane, które pomogą mu ustalić, co zrobić, aby rzetelnie określić, które obciążenia można uznać za nadzwyczajne.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!