Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niemcy - jak odwołać się od decyzji podatkowej?

Niemcy - jak odwołać się od decyzji podatkowej?

Praca w Niemczech to wybór wielu Polaków, którzy liczą na atrakcyjny dochód na podreperowanie swojego budżetu domowego. Co roku jednak każdy z nich musi rozliczyć swoje dochody i podatek. Jeżeli podatek został nadpłacony w danym roku, taka osoba może liczyć na jego zwrot.

Coraz częściej zdarza się, że decyzja podatkowa jest błędnie wystawiona, dlatego jeżeli chcemy otrzymać możliwie najwyższy zwrot, a decyzja podatkowa nie jest dla nas korzystna, to warto się jej przyjrzeć. Być może sytuacja ta wynika z błędnych informacji przekazanych z urzędu skarbowego, czyli niemieckiego Finanzamt. Jeżeli znajdziemy błędy w decyzji podatkowej, możemy się od niej odwołać!

Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech

Jeżeli uznaliśmy, że są rozbieżności pomiędzy deklaracją podatkową a rozliczeniem, to jak najbardziej warto odwołać się od decyzji. Warto pamiętać, że każda decyzja podatkowa zawiera na końcu komentarze, czyli informacje skąd wynikają rozbieżności. Zawsze w dokumencie musi znajdować się powód, dla którego doszło do zmian.

Najwcześniej problemu z decyzją podatkową wynikają z błędnych lub niepełnych informacji. W związku z tym niejednokrotnie wystarczające okaże się sprostowanie poszczególnych informacji, aby decyzja okazała się korzystna dla nas. Właśnie dlatego, jeżeli raz podkreślamy, jak ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkich informacji. 

Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyłapać błędów, ale coś wciąż się nie zgadza - warto skontaktować się ze specjalistą w the dziedzinie.

 

Jak się odwołać?

Odwołanie się od decyzji podatkowej jest bezpłatne. Odwołujemy się do urzędu skarbowego, czyli Finanzamt i mamy na to miesiąc od otrzymania decyzji w przypadku niemieckiego adresu dostarczenia lub 2 miesiące, jeżeli decyzja była przesłana do Polski. Odwołanie można wysłać nawet poprzez fax. Ważne, aby była zachowana forma pisemna takiego odwołania.

Uwaga! Jeżeli odwołanie od decyzji nie zostanie przekazane w wyznaczonym czasie, decyzja nabiera mocy prawnej.

 

Wzór odwołania

Nie istnieje jeden, z góry określony, wzór odwołania się od decyzji podatkowej, ale z pewnością w internecie znajdziecie wiele przykładów. Z założenia chodzi o to, aby urzędnik wiedział, że jest to odwołanie, czyli musi ono zawierać wszystkie elementy świadczące o tym. Nie musicie stosować specjalistycznej terminologii, ale ważne, żeby określić, w jakiej sprawie się odwołujcie i jakie macie zastrzeżenia.

  

Inne uwagi

Jeżeli urząd uzna, że faktycznie pojawiły się błędy, to może uznać odwołanie, ale nie koniecznie uzasadnienie, dlatego nie zawsze zmiana decyzji w takim przypadku będzie miało miejsce. Jeżeli uważamy, że decyzja odmowna jest niezgoda ze stanem faktycznym, mamy możliwość założyć sprawę w sądzie. Warto jednak pamiętać, że jeżeli sąd nie uzna sprawy na naszą korzyść, to może się to wiązać z jeszcze większymi zobowiązaniami finansowymi.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!