Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niemcy — jak odliczyć roczny koszt dojazdu do pracy od podatku?

Niemcy — jak odliczyć roczny koszt dojazdu do pracy od podatku?

Niemieckie prawo podatkowe stanowi, że osoby, które ponoszą koszty związane z codziennym dojazdem do pracy, mogą się ubiegać o ich zwrot. Aby starać się o zwrot kosztów dojazdu do pracy w Niemczech należy uzupełnić załącznik w deklaracji podatkowej. Jest to załącznik „N”.

 

Jaką kwotę można odebrać?

Z założenia możliwe jest odebranie kwoty do 4 500 euro za rok. Przyjmuje się, że przy użyciu własnego auta, możliwe jet odliczenie od podatku kwoty 30 centów na jeden przejechany kilometr. W przypadku innych środków transportu pracownik także może ubiegać się o zwrot kosztów za dojazd, jednak najprawdopodobniej okaże się on niższy. Na przykład w przypadku skutera, kwota zwrotu będzie wynosiła 20 centów za każdy kilometr.

Uwaga! Osoby dojeżdżające do pracy rowerem nie otrzymają zwrotu kosztów!

 

Jak obliczana jest wysokość kosztów do zwrotu za dojazd do pracy?

Aby obliczyć jaka kwota zwrotu przysługuje pracownikowi, należy wziąć pod uwagę faktyczną liczbę dni, w których pracownik pracował na terenie zakładu. Drugim czynnikiem jest ustalenie najprostszej i najkrótszej drogi, jaką może poruszać się pracownik z domu do pracy.

Urząd skarbowy zwykle uznaje około 220 dojazdów do pracy, jeżeli pracownik pracuje w miejscu pracy 5 dni w tygodniu. Jeżeli jego czas pracy wynosi 6 dni, to Finanzamt bierze pod uwagę około 270 dojazdów do pracy.

 

Przykład: 

Jeżeli Pan Marek pracuje 270 dni w roku i każdego dnia dojeżdża do pracy, z miejsca zamieszkania 20 km, to aby obliczyć kwotę, która będzie przysługiwała Panu Markowi w ramach zwrotu za dojazd do pracy, należy pomnożyć liczbę dni (270 dni) razy liczbę kilometrów (20 km) i pomnożyć przez stałą kwotę 0,30 euro. 
W tym przypadku widzimy, że Panu Markowi przysługuje kwota w wysokości 1620 euro.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!