Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Klasy podatkowe przy rozliczeniu podatku w Niemczech. Do której z nich należysz?

Klasy podatkowe przy rozliczeniu podatku w Niemczech. Do której z nich należysz?

System rozliczania podatków w Polsce zupełnie różni się od niemieckiego, dlatego osoby, które pierwszy raz muszą się rozliczyć za pracę w Niemczech, często mają problemy.

Warto pamiętać o tym, że pierwszym krokiem do prawidłowego rozliczenia się z niemieckim urzędem jest określenie klasy podatkowej.

 

Rodzaje klas podatkowych 

Klasa I - osoby samotne; rozwiedzione; przebywające w separacji, osoby pozostające w związku małżeńskim, gdzie jeden z małżonków przebywa poza UE; osoby owdowiałe ( po 2 latach od śmierci małżonka). Kwota wolna od podatku wynosi tu 983 euro.

Klasa II - osoby, które samodzielnie wychowują dzieci (o ile dostają zasiłek rodzinny). W tym przypadku dochód wolny od podatku to 1178 euro.

Klasa III - osoby zamężne,których partner jest bezrobotny bądź nie należy do V grupy podatkowej; osoby zamężne, gdzie jeden z partnerów przebywa za granicą w UE; osoby owdowiałe (rok po śmierci małżonka). Miesięczna kwota wolna od podatku to 1862 euro.

Klasa IV - małżeństwa, które mieszkają razem. Tu miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 983 euro.

Klasa V - małżeństwa, w których jeden małżonek zalicza się do III klasy. Dochód wolny od podatku to 104 euro miesięcznie).

Klasa VI - osoby samotne oraz małżonkowie, którzy wykonują więcej niż jedną pracę. Jest to klasa podatkowa, która dotyczy drugiej pracy, dlatego tutaj nie ma kwoty wolnej od podatku.

 

Rozliczenie z małżonkiem przebywającym w Polsce

Możliwość przynależności do III klasy podatkowej występuje kiedy łączne dochody małżonków w 90% podlegają niemieckim podatkom. Jest wyjątek od tej zasady. Jeśli jeden z małżonków zarabia do 16,708 euro rocznie, to III klasa będzie możliwa nawet bez spełnienia zasady 90%. Osoba, która pracuje w Niemczech i tak się rozlicza, ma obowiązek dostarczyć dowód o dochodach małżonka, który pracuje w Polsce. Klasy podatkowe są zmieniane w niemieckim urzędzie skarbowym.

 

Jeśli chcesz otrzymać możliwie najwyższy zwrot podatku za pracę w Niemczech, napisz do nas. Załatwimy to za Ciebie!

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!