Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Kinderfreibetrag, czyli ulga podatkowa na dziecko w Nimeczech. Co warto o niej wiedzieć?


Kinderfreibetrag, czyli ulga podatkowa na dziecko w Nimeczech. Co warto o niej wiedzieć?


Sprawujesz opiekę nad dzieckiem i zastanawiasz się, na jakie ulgi możesz liczyć w urzędzie skarbowym? Przede wszystkim, Tobie jako opiekunowi przysługuje kwota wolna od podatku, ze względu na posiadanie potomstwa. W rzeczywistości przyczynia się ona do obniżenia dochodu, który podlega opodatkowaniu.

 

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech?

Kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie w gospodarstwie domowym dzieci w rozliczeniu za rok 2019 wynosiła 7 620 zł euro na jedno dziecko, dla rodziców.

Można wyróżnić dwie grupy rzeczy, które składają się na całkowitą kwotę wolną od podatku.

1. 4 980 € - wszystkie środki niezbędne do materialnego utrzymania dziecka.

2. 2 640 € - wszelkie kursy, edukacja oraz opieka nad dzieckiem.

Wciąż obserwujemy w Niemczech wzrost kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci. Zalewie 5 lat temu kwota ta wynosiła 7 152 €. Nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się odwrócić.

 

Jak wnioskować?

Zaraz po narodzinach pierwszego dziecka rodzice mają możliwość zgłoszenia się do niemieckiego urzędu w celu wnioskowania o kwotę wolną od podatku na dziecko. Dokładnie jest to wniosek o obniżenie podatku od wynagrodzeń w urzędzie skarbowym.

 

Kindergeld a Kinderfreibetrag

Wiemy już, czym jest Kinderfreibetrag. Przypomnimy jeszcze definicję Kindergeld. Kindergeld to niemieckie świadczenie rodzinne, które jest wypłacane rodzicom pracującym i mieszkającym w na terenie Niemiec. Okazuje się, że rodzice mogą wybierać pomiędzy kwotą wolną od podatku i świadczeniem rodzinnym. Urząd skarbowy w Niemczech jest niezwykle pomocny w tej kwestii, ponieważ na podstawie zeznania podatkowego, automatycznie określa, co jest korzystniejsze dla podatników.

Z założenia uznaje się jednak, że korzystniejszy jest Kindergeld i same urząd najwcześniej z góry zakłada, że podatnik już wystąpił o przyznanie zasiłku Kindergeld i w zeznaniu uwzględnia tę kwotę.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!