Mutterschaftsgeld, czyli zasiłek macierzyński w Niemczech

Mutterschaftsgeld, czyli zasiłek macierzyński w Niemczech przeznaczony, oczywiście, dla kobiet w ciąży.
W Niemczech kobiety mają możliwość rezygnacji z pełnienia obowiązków związanych z pracą na 6 tygodni przed planowanym porodem. To czas, w którym kobiety są szczególnie chronione. Ponadto w Niemczech funkcjonuje również zaraz pracy dla kobiet do 8 tygodnia po porodzie. Zakaz ten może ulec wydłużeniu o 4 tygodnie, jeżeli kobieta urodziła:
- przedwcześnie
- dziecko niepełnosprawne
- bliźniaki, trojaczki…
Uwaga! Kobiety, które doświadczyły poronienia po 12 tygodniu ciąży, mogą liczyć na ochronę przed zwolnieniem.
Zasiłek macierzyński w Niemczech jest rekompensatą dla kobiet, które w okresie zabronionej pracy nie mogą zarabiać. Jest on wypłacany przez kasę chorych a wysokością, wraz z zasiłkiem pracowniczym, nie odstępują od regularnej wypłaty.
Jak otrzymać zasiłek macierzyński w Niemczech?
W celu otrzymania takiego zasiłku należy być w posiadaniu dokumentu (zaświadczenia) wystawionego przez lekarza bądź położnej, w którym wyznaczony będzie planowany termin porodu. Kobiety, które chcą otrzymywać zasiłek macierzyński w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech, muszą złożyć odpowiedni wniosek w kasie chorych. Są jednak jeszcze inne warunki regulujące prawo przyznania zasiłku macierzyńskiego. Po pierwsze jest to prawo do Krankengeld, czyli zasiłku chorobowego, po drugie spełnienie jednego z następujących kryteriów:
- jeżeli funkcjonuje stosunek pracy;
- jeżeli wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę w trakcie ciąży swojej pracownicy (taki zwolnienie musi być zgodnie z prawem);
- jeżeli stosunek pracy rozpoczął się po rozpoczęciu funkcjonowania okresu ochronnego.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego w Niemczech
Kobieta, która jest w ciąży, ma możliwość pozyskiwania zasiłku macierzyńskiego oraz pracowniczego, od 6 tygodnia do planowanej ciąży, do 8 tygodni po porodzie. W sumie kwota zasiłków jest równowartością dotychczasowej wypłaty w kwocie netto. Dzięki temu urlop macierzyński w Niemczech jest wielką pomocą dla kobiet.
Standardowo kasa chorych wypłaca w ramach zasiłku 13 euro dziennie. Jeżeli z kolei pracownica zarabia więcej niż wyżej wspomniane 13 euro w ciągu dnia, to pracodawca przejmuje koszty różnicy.
Zasiłek macierzyński i Minijob
Kobiety, którym teoretycznie nie przysługuje prawo do pobierania zasiłku, ale pracują w ramach Minijob, również podlegają okresowi ochronnemu. Wynika to z ustawy o macierzyństwie i wygląda tak, że młoda mama najczęściej otrzymuje dodatek od swojego pracodawcy.