Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Holandia: Koniec z wyłudzaniem zasiłków dla bezrobotnych!

Holandia: Koniec z wyłudzaniem zasiłków dla bezrobotnych!

Jednym z głównych warunków przyznawania zasiłku dla bezrobotnych jest tzw. dostępność na rynku pracy, co w praktyce oznacza gotowość do podjęcia pracy i jej czynne poszukiwanie. Coraz częsciej obserwuje się oszustwa na tle finansowym. Notoryczne wyłudzenia zasiłków dla bezrobotnych to prawdziwa plaga!

 

Jak dochodzi do oszustw?

Osoby, które pobierają świadczenie, z założenia powinny znajdować się na terenie Holandii. Oszustwo polega na tym, że Polacy bardzo często przebywają w Polsce, a wciąż pobierają zasiłek, jednocześnie nie ubiegając się o transfer do Polski. W celu urzeczywistnienia kłamstwa niejednokrotnie fałszowana jest również dokumentacja, w której pojawia się rzekomy holenderski adres zameldowania. Okazuje się, że w tym procederze pomagają pośrednicy, którzy za odpowiednią opłatą są w stanie „przypilnować sprawy”.

Polacy pobierają niezwykl dużą ilość zasiłków dla bezrobotnych. Ta liczba rośnie z roku na rok. Badacze tego zjawiska twierdzą wręcz, że ludzie jeżdżą na Zachód i pracują przez kilka miesięcy, aby potem żyć z wysokich zasiłków przez następne kilka miesięcy.

Często zdarza się, że osoba, która przepracowała 6 miesięcy, przez 3 kolejne miesiące robi sobie „wakacje” i żyje ze świadczeń dla bezrobotnych. To karygodne, ale niezwykle popularne zachowanie.

 

Podjęto kroki, które mają na celu ukrócenie tego typu oszustw:

  • obecnie urząd pracy ma obowiązek sprawdzenia każdego adresu, na który pobierane są 3 lub więcej zasiłków dla bezrobotnych oraz innych świadczeń,
  • urząd pracy przeprowadza wywiady z klientami, aby być na bieżąco z sytuacją,
  • wciąż trwa rejestracja pośredników w UWV,
  • w celu minimalizowania możliwości wystąpienia oszustwa UWV, Bank Ubezpieczeń Społecznych, gmina oraz Inspektorat SZW połączyły siły.

 

Kary za nienależne pobieranie świadczenia dla bezrobotnych:

W przypadku bezprawnego pobierania świadczenia dla bezrobotnych urząd pracy ma prawo do nałożenia grzywny oraz nakazu zwrotu przyznanych pieniędzy. W poszczególnych przypadkach może dojść nawet do zgłoszenia sprawy do prokuratury.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!