Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Zwolnienie lekarskie w Niemczech - zmiany od października!

Zwolnienie lekarskie w Niemczech - zmiany od października!

 

Przeziębienie lub inna niedyspozycja zdrowotna u pracownika to nic nadzwyczajnego.  W Niemczech, tak jak w Polsce, lekarz wystawia zwolnienie z pracy i osoby zatrudnione na umowie o pracę, mogą spokojnie przebywać w domu, wracając do zdrowia. W tej kwestii nic się nie zmienia, jednak już od października forma wystawiania zwolnienia lekarskiego w Niemczech ulega zmianie. 

 

Tradycyjne, żółte zaświadczenia od lekarza zmienia nieco swoją postać. Od października 2021 r., w Niemczech zaświadczenia lekarskie będą wystawiane drogą elektroniczną i w ten sam sposób przekazywane do kasy chorych. 

 

Nie można jednak powiedzieć, że produkcyjna forma już odchodzi do lamusa. Wynika to z tego, że każdy pracodawca będzie mógł pobierać elektroniczne zaświadczenia wydane przez lekarzy zwolnieniu lekarskim dla pracownika dopiero od lipca kolejnego roku. Do tej pory będzie ważna wersja papierowa. 

 

Osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, w przypadku niezdolności do pracy otrzymają zaświadczenie od lekarza, który skieruje taką informację do kasy chorych. Do tej pory to pacjent musiał wziąć odpowiedzialność za dostarczenie takiego zaświadczenia do kasy chorych, aby przypadkiem nie ominęła go możliwość pobierania zasiłku chorobowego. W praktyce okazywało się, że ta metoda wymaga usprawnienia, dlatego teraz komunikacja przebiega pomiędzy placówką medyczną a kasą chorych. Wszystko dzieje się elektronicznie. 

 

Co musi zrobić osoba niezdolna do pracy? 

 

Każdy pracownik, który z powodu niezdolności do pracy nie przyjdzie do niej powyżej trzech dni, będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Przynajmniej do lipca 2022 roku każdy pracownik musi dostarczyć papierowe, tradycyjne zaświadczenie lekarskie, jednak później najpewniej i to ulegnie zmianie. Do tej pory lekarz musiał wystawić 4 kopie zaświadczenia — dla ubezpieczyciela, dla pacjenta, dla pracodawcy i lekarza. 

 

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!