Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Zmiany w niemieckim prawie, które dotkną każdego — już od listopada.

Zmiany w niemieckim prawie, które dotkną każdego — już od listopada.

Wraz z listopadem tego roku w niemieckim prawie pojawiły się poważne zmiany, o których powinien wiedzieć każdy, kto mieszka w Niemczech. Okazuje się bowiem, że zmiany dotkną właściwie każdego, w różnych sytuacjach. Można jednak powiedzieć, że niektóre z nich ułatwią życie obywatelom.

 

Dowód dla każdego w Unii?

Wszystkie urzędy administracyjne oraz paszportowe na terenie Niemiec wydadzą obywatelom Unii Europejskiej dowód eID. Pomoże to uniknąć wycieczek do ambasady czy konsulatu. Taka możliwość jest aktualna od 2 listopada 2020 roku! 

Należy pamiętać, że dokument eID nie jest formą zastępstwa dla dowodu czy paszportu. Niemcy będący w posiadaniu dowodu osobistego nie będą mogli otworzyć dowodu eID, ponieważ jest on już wgrany dowód osobisty.

Na dowodzenie eID są zapisane następujące informacje: imię i nazwisko, nazwisko, nazwisko rodowe, opcjonalnie pseudonim artystyczny lub imię zakonne, obywatelstwo, adres, data urodzenia, termin ważności dokumentu i opcjonalnie stopień naukowy posiadacza.

W celu wnioskowania o dowód należy: dostarczyć zaświadczenie o zameldowaniu, paszport lub dowód i uiścić opłatę w wysokości ok. 30 euro.

 

Ubezpieczenie auta

Ostatni dzień listopada to maksymalny termin, w którym obywatele mogą zmienić ubezpieczyciela swojego pojazdu mechanicznego. Właśnie dlatego, jeżeli planujemy zmianę ubezpieczyciela, musimy dokonać wszelkich porównań ofert i podjąć decyzję już w listopadzie. Dlaczego termin 30 listopada jest nieprzekraczalny? Okazuje się, że wypowiedzieć umowę ubezpieczalni, można najkrócej na miesiąc przed faktycznym jej wygaśnięciem. Dzieje się tak, ponieważ na terenie Niemiec większość ubezpieczeń funkcjonuje do ostatniego dnia grudnia.

 

Recepty

Wraz z początkiem listopada, czyli od 1 listopada zmienia się jeden punkt w kwestii wydawania recept przez lakarzy. Do tej pory w Niemczech lekarze wypisywali jedynie recepty na dany lek. Dawkowaniem z kolei zajmował się już sam farmaceuta w aptece. Poza dawkowaniem doradzał także pacjentowi jak powinien przyjmować lek itp. Od początku tego miesiąca obowiązek ten ciąży już jedynie na lekarzu. Oczywiście, jeżeli udamy się do apteki, farmaceuta z pewnością odpowie nam na nurtujące nas pytania, jednak to lekarz ma obowiązek wyznaczyć nam dawkę leków, a także poinformować o warunkach i przy ich przyjmowania.

 

Krok ku ekologii

Być może nie jest to informacja, która wpłynie bezpośrednio na życie obywateli w Niemczech, ale na pewno warto wiedzieć, że sprawa ekologii nie jest obojętna dla kraju. Okazuje się, że już od 1 listopada zostaną wprowadzone dużo bardziej rygorystyczne zasady dotyczące zastosowania chemikaliów w produkcji tekstylnej i obuwniczej.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!