Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Zasady obowiązujące na brytyjskich drogach

Zasady obowiązujące na brytyjskich drogach

Wyjazd zagraniczny w celach zarobkowych to duża zmiana. Udając się do innego kraju, należy dostosować się do nowej kultury, języka i odmiennych nawyków związanych z życiem codziennym. Jedna z ważniejszych zmian, która dotyczy osób wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, wiąże się z odmiennymi przepisami ruchu drogowego. Oczywiście w Anglii można jeździć autem, posiadając polskie prawo jazdy. Obowiązuje tu jednak ruch lewostronny, co większość osób wie, natomiast nie każdy ma świadomość tego, jakie problemy może to sprawić osobie jeżdżącej dotychczas prawostronnie.

Przede wszystkim ruch lewostronny wiąże się z tym, że kierownice w autach brytyjskich montowane są po prawej stronie, natomiast jazda przebiega po lewym pasie ruchu. Kierowcy z Polski muszą się więc przyzwyczaić do nowego układu samochodu. Oczywiście można podróżować swoim pojazdem, jednak trzeba uważać, żeby nie zjechać na nieprawidłowy pas.

Należy pamiętać, że przy ruchu lewostronnym, na skrzyżowaniach drogę wskazują znaki oraz pasy namalowane na ziemi, a na rondzie jazda obowiązuje według wskazówek zegara, przy czym przed skrętem w lewo należy włączyć kierunkowskaz.

Za przekroczenie prędkości w UK można otrzymać punkty karne (od 3 do 6) oraz mandat. Jego kwota zależy od tego, o ile przekroczone zostały limity panujące na drodze: do 10 mil na godzinę – 25-75% tygodniowego dochodu, do 20 mil na godzinę – 75-125% tygodniowego wynagrodzenia, a przy większych wykroczeniach 125-175% tygodniowego wynagrodzenia, przy czym maksymalnie kierowca samochodu osobowego może zapłacić 1000 funtów.

Podobnie jak w Polsce, podczas jazdy samochodem nie można używać telefonu komórkowego. Nieprzestrzeganie tej zasady może się skończyć nawet odebraniem prawa jazdy i karą 1000 funtów, jeżeli spowoduje się przez to wypadek. Standardowo mandaty za tego typu wykroczenie wynoszą do 200 funtów i 6 punktów karnych, co również nie jest niską karą. Zakazane jest również przewożenie dzieci poniżej 12 lat lub 135 cm bez specjalnego fotelika, lub podstawki. Grzywna za niedostosowanie się do tych przepisów może wynieść do 500 funtów.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!