Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Zanim rozpoczniesz pracę i życie w Belgii. Poradnik w pigułce!

Zanim rozpoczniesz pracę i życie w Belgii. Poradnik w pigułce!

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że Belgia jest krajem federacyjnym oraz monarchią konstytucyjną. Ważne jest również, że Belgia dzieli się na trzy autonomiczne regiony - Region Brukseli, Region Flamandzki i Region Waloński.

 Pobyt turystyczny w Belgii

W Belgii turysta może spędzić do trzech miesięcy. Do 10 dni pobytu należy zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy być narażeni na karę wynoszącą nawet 200 Euro. Do Belgii wyjeżdżamy na podstawie naszego paszportu bądź dowodu osobistego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeden z tych dokumentów należy zawsze mieć przy sobie. Reguła zgłoszenia pobytu nie dotyczy osób przebywających na terenie więzienia, hotelu bądź szpitala.

 

Dłuższy pobyt w Belgii

Jeżeli chcemy przebywać w Belgii więcej niż wyżej wspomniane trzy miesiące, to musimy spełnić jeden z warunków:

  •  studiować w Belgii i posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
  •  aktywnie poszukiwać pracy na terenie tego kraju.
  •  prowadzić własną działalność lub być zatrudnionym na umowę o pracę u kogoś.
  •  posiadać środki pieniężne zapewniające utrzymanie się w Belgii oraz ubezpieczenie zdrowotne.

 

Belgijskie prawo określa także czas pobytu w kraju. Może to być:

  •   pobyt tymczasowy - pobyt do 5 lat. Obywatele UE mogą być pozbawieni przywileju korzystania z pobytu czasowego, jeżeli przestają spełniać przynajmniej jeden z powyższych warunków lub belgijski sektor socjalny ma zbyt duże obowiązki finansowe wobec takiej osoby.
  •  pobyt stały - pobyt powyżej 5 lat. Ważne, aby ten czas pobytu był nieprzerwany. Po 5 latach można otrzymać pobyt stały.

 

Życie w Belgii

Życie w Belgii, jak w każdym innym kraju, niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wady. Dziś skupimy się na plusach mieszkania i życia w Belgii.

 

Praca w Belgii - korzystne warunki pracy

 

Belgia to kraj, w którym znalezienie pracy przez imigranta nie jest trudne. Możliwa jest także praca w Belgii bez języka, ale zwykle będą to prace fizyczne, mniej płatne. Jak wszędzie, wiele zależy od naszego doświadczenia, wykształcenia i branży, w jakiej chcemy znaleźć pracę, jednak dobra wiadomość jest taka, że kiedy już znajdziemy pracę, to w bardzo wielu przypadkach pracodawca zapewnia bezpieczne, stałe zatrudnienie. Zgodnie z kodeksem pracy, tygodniowa ilość godzin pracy wynosi 38. Wszystko jednak zależy od sektora, w którym będziemy pracować. Dla przykładu sektor budowlany pracuję średnio 40 godzin tygodniowo, jednak co do zasady, będzie wynagradzany później przez pracodawcę w postaci dodatkowych dni urlopu płatnego.

Często pracownicy z innych krajów wybierają pracę sezonową w Belgii. Tu jednak funkcjonują inne przepisy:

  •   65 dni pracy w roku;
  •  100 dni pracy w roku w przypadku zbiorów cykorii;
  •  30 dni pracy w roku w przypadku prac rolnych;

Uwaga! Prace sezonowe nie opierają się zwykle na standardowej umowie, a na karcie zbiorów, karcie rolnej lub formularzu okolicznościowym. Takie dokumenty pozyskuje pracodawca i wręcza je pracownikowi. Ten z kolei ma obowiązek regularnego wypełniania dokumentu oraz posiadania go przy sobie. Niezależnie od ilości prac, które podjął pracownik, wszystkie godziny pracy muszą znaleźć się właśnie na tej jednej karcie.

 

Przyzwoite ceny

Ile kosztuje życie w Belgii? To bardzo szerokie pytanie, ale z pewnością można powiedzieć że ceny na rynku belgijskim nie są z wyjątkowo wygórowane. Oczywiście, nie należą one też do najniższych, ale są proporcjonalne do zarobków proponowanych przez pracodawców w tym kraju. Dla przykładu bochenek chleba, to koszt około 2 €, woda około 1 €, jajka to koszt mniej więcej 3 €. Wynajem mieszkania dwupokojowego o przeciętnym standardzie to koszt od 700 do 900 €. Jeżeli chodzi o transport publiczny, są to stałe kwoty. Autobusem możemy przemieszczać się za dwa 2,2 €, a pociągiem za niecałe 9 €.

Jak widać, kwoty nie są przesadnie wygórowane. W tym miejscu wspomnimy jednak o podatku, który jest naprawdę spory i warto mieć to na uwadze.

 

Przyjazne społeczeństwo

Kolejnym, niezwykle ważnym atutem życia w Belgii, jest pozytywne nastawienie społeczeństwa. Oczywiście, jak wszędzie, istnieją wyjątki, jednak z reguły mieszkańcy Belgii są mili dla siebie nawzajem. Dodatkowo Belgia jest krajem z dużym potencjałem turystycznym, dlatego w wolnym czasie możemy zapewnić sobie aktywny odpoczynek w przyjemnych okolicznościach!

 

Belgia - podatki

Z Belgii każda osoba, która otrzymuje jakiś dochód, musi od tego dochodu odprowadzić podatek dochodowy. Wysokość takiego podatku dochodowego jest uzależniona nie tylko od wysokości zarobków, ale także od sytuacji rodzinnej podatnika czy niektórych z jego wydatków. Tutaj każdy podatnik musi co roku złożyć zeznanie podatkowe. Z reguły obowiązek podatkowy zaczyna funkcjonować od momentu zameldowania osoby pod adresem belgijskim.

 

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!