Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Pamiętaj o zamknięciu konta

WIELKA BRYTANIA | Pamiętaj o zamknięciu konta

Kilkaset funtów długów i kłopoty z otwarciem nowego konta w Anglii. Takie konsekwencje mogą cię spotkać jeśli wrócisz do Polski na stałe i nie zamkniesz rachunku bankowego na Wyspach.

 

            – W 2011 roku przez osiem miesięcy pracowałem w brytyjskim magazynie w Basingstoke. Wracając do kraju nie dopilnowałem sprawy zamknięcia rachunku bankowego w HSBC – mówi Dariusz. – Po jakimś czasie na mój angielski adres wpłynęło pismo od firmy windykacyjnej upominającej się o zwrot zadłużenia wynikającego z comiesięcznych opłat za konto, które w ciągu kilkunastu tygodni wraz z odsetkami urosło do 300 Ł.

 

Międzybankowa lista dłużników

            W zależności od rodzaju rachunku, brytyjskie banki za prowadzenie konta pobierają opłatę w wysokości od kilku do kilkunastu funtów miesięcznie. W momencie gdy wypłacisz z niego wszystkie dostępne środki i przestaniesz je zasilać nowymi wpływami, bank zacznie za każdy kolejny miesiąc potrącać pieniądze z twojego limitu debetowego. I tak, aż do chwili jego wyczerpania. W ten sposób systematycznie będzie rosło twoje zadłużenie, które powiększy się jeszcze o odsetki od niespłaconego debetu. Aby tego uniknąć musisz zamknąć swój rachunek bankowy i to zaraz po zakończeniu zatrudnienia na Wyspach.

            Wielu Polaków powracających do kraju bagatelizuje ten problem lub nie bardzo wie, jak się za to zabrać. W konsekwencji trafiają na międzybankową listę dłużników nawet o tym nie wiedząc. Kiedyś, gdy zechcą znowu wyjechać na Wyspach, mogą mieć poważne problemy z ponownym otwarciem konta.

            Najlepszym sposobem na uniknięcie jakichkolwiek kłopotów jest zamknięcie rachunku tuż przed wyjazdem z Anglii. Wówczas będziesz miał całkowitą pewność i potwierdzenie, że wszystko poszło jak należy. Niestety nie zawsze jest to możliwe bezpośrednio po odejściu z pracy. Zwykle musisz jeszcze poczekać, aż pracodawca przeleje ci na konto ostatnią pensję. A to jak wiadomo odbywa się z tygodniowym poślizgiem. Większość osób woli wtedy wypłacić pieniądze z krajowego bankomatu, niż zostać na Wyspach tydzień dłużej.

 

Telefonicznie lub listownie

            Jest jednak wyjście z takiej sytuacji. Angielskie konto można bowiem zamknąć także już po powrocie do Polski, telefonicznie lub listownie. Ta pierwsza możliwość będzie dla ciebie dostępna pod warunkiem, że w ramach posiadanego rachunku skorzystasz z usługi telebankowości. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj by przed wyjazdem do kraju skontaktować się z pracownikiem banku i zapytać o dokładny numer, pod który będziesz mógł zadzwonić z Polski. Na pewno będzie on inny od tego, którym posługiwałeś się na terenie Wielkiej Brytanii.

            Zamknięcie konta wymagać będzie przebrnięcia przez dość obszerne menu głosowe, niestety dostępne tylko w języku angielskim. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego też nie wszystkim się to udaje. Dzwoniąc pod wskazany numer, będziesz musiał wpisać z klawiatury telefonu swoje hasło dostępowe tzw. telekod. Bez tego nie zatwierdzisz żadnej zmiany dotyczącej twojego rachunku bankowego.

            Łatwiejszym rozwiązaniem jest wysłanie listu z wnioskiem o zamknięcie konta. Musi on zawierać twoje dane osobowe, brytyjski adres zamieszkania, numer referencyjny klienta, numer konta i sort code. Uwaga! Nie zapomnij się podpisać i to w taki sposób, by był on zgodny z wzorem, jaki przekazałeś do dyspozycji banku.

            Kłopotów związanych z ewentualnym zadłużeniem możesz uniknąć także w inny sposób. Wystarczy, że w chwili zakładania rachunku zrezygnujesz z dostępnego limitu debetowego lub zdecydujesz się na bezpłatne konto. Ta ostatnia możliwość istnieje np. w banku HSBC, jeśli wybierzesz podstawowy rachunek Basic Account.

Maciej Sibilak

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 275, str. 8

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!