Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Odzyskaj podatek zapłacony na Wyspach!

WIELKA BRYTANIA | Odzyskaj podatek zapłacony na Wyspach!

31 października mija pierwszy termin na rozliczenie się z brytyjskim fiskusem za rok podatkowy 2012/13, a więc za okres od 5 kwietnia 2012 r. do 5 kwietnia 2013 r. Dotyczy on osób pracujących na karcie CIS oraz prowadzących na Wyspach własną działalność niezwiązaną z branżą budowlaną (Self Employment).

 

            Uwaga! Termin ten odnosi się do zeznania rocznego w formie "papierowej". Za zaniedbanie tego obowiązku Inland Ravenue może nałożyć na podatnika karę grzywny w wysokości 100 Ł. Istnieje też możliwość złożenia zeznania rocznego w formie elektronicznej. W tym przypadku nieprzekraczalnym terminem na załatwienie tej formalności jest 31 stycznia 2014 roku.

            Podstawą do uzyskania zwrotu podatku jest zaświadczenie P60 lub P45. P60 zawiera informacje o twoich dochodach i podatkach za ostatni rok fiskalny. P45 wydawany jest z chwilą odejścia z firmy. Dokument ten stanowi wykaz dochodów i podatków za cały okres zatrudnienia. W przypadku osób rozliczających się na podstawie karty CIS lub samozatrudnienia dokumentem stwierdzającym uzyskany dochód jest też "voucher's".

            W przeciwieństwie do większości krajów Europy, rok podatkowy na Wyspach nie pokrywa się dokładnie z rokiem kalendarzowym. W Wielkiej Brytanii trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku.

 

P60 i P45

            Kwota jaką zwróci ci brytyjski urząd skarbowy zależy od wysokości twojego całkowitego dochodu brutto Total pay oraz sumy zaliczek zapłaconych na poczet podatku dochodowego Total tax. Informacje na ten temat znajdziesz w zaświadczeniach P60 lub P45, które powinieneś otrzymać od pracodawcy.

             Na podstawie tych danych obliczysz wysokość podstawy opodatkowania, która stanowi dochód brutto pomniejszony o kwotę wolną od podatku. Rachunek ten pokaże ci, w jakim progu dochodowym mieszczą się twoje zarobki. Dowiesz się też, według jakiej stawki zostały one opodatkowane i poznasz wysokość podatku należnego fiskusowi. Najczęściej jest to kwota niższa od zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. To właśnie tę różnicę otrzymasz z powrotem. W niektórych przypadkach możesz odzyskać cały zapłacony podatek. Stanie się tak wówczas, gdy twoje dochody okażą się niższe od kwoty wolnej od podatku Personal Allowance.

            Przykład: Tomek pracował na Wyspach przez niecałe dwa lata, gdzie znalazł zatrudnienie w magazynie dystrybucji towarów sieci supermarketów Sainsbury's w Basingstoke. W roku podatkowym 2009/2010, a więc w okresie od 6 kwietnia 2009 r. do 5 kwietnia 2010 r. zarobił dokładnie 23009 Ł. Jego pracodawca odprowadził od tej kwoty zaliczki na podatek dochodowy o łącznej sumie 3738 Ł. Kwota wolna od podatku wynosiła w tamtym okresie 6475 Ł. Po złożeniu zeznania podatkowego i rozliczeniu z fiskusem Inland Ravenue przysłał mu list z kalkulacją podatkową. Wysokość zwrotu wyniosła 435 Ł.

 

Do pięciu lat wstecz

            Zwalniani pracownicy i osoby zmieniające pracę muszą otrzymać od swojego dotychczasowego pracodawcy zaświadczenie P45. Wydawane jest ono z chwilą odejścia z firmy. Dokument ten stanowi wykaz dochodów i podatków w okresie całego zatrudnienia. Podejmując pracę w innej firmie należy go przekazać nowemu pracodawcy. W przypadku powrotu do Polski zaświadczenie P45 lub P60 pozwoli uzyskać zwrot podatku.

            O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 5 lat. Jeśli ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku w roku 2009/2010, który zakończył się 5 kwietnia 2010 roku, to musisz złożyć swój wniosek przed 31 stycznia 2014 roku. Dokumenty podatkowe można wysłać również przed zakończeniem roku podatkowego, jest to jednak równoznaczne z podjęciem zobowiązania do nie podejmowania żadnej pracy na terenie Wielkiej Brytanii do 5 kwietnia kolejnego roku.

 

Zwrot podatku

            Wszystkie dokumenty z P60 lub P45 Inland Ravenue odeśle ci najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od ich złożenia. Jednocześnie urząd nada twojej sprawie numer referencyjny Tax Reference, na podstawie którego łatwiej ci będzie wyjaśniać wszelkie niedogodności. W razie problemu wystarczy, że zadzwonisz do biura podatkowego, podasz swoją tożsamość i numer referencyjny, a urzędnik błyskawicznie powiadomi cię na jakim etapie znajduje się twoje rozliczenie z fiskusem. Pamiętaj by o każdych zmianach, adresu czy numeru konta na bieżąco informować urząd.

            Pieniądze powinny zostać przelane na twoje konto w ciągu 3-12 tygodni od otrzymania pierwszej odpowiedzi. Krótko przed tym Inland Ravenue prześle ci list z kalkulacją podatkową Tax Calculation. Na podstawie tego dokumentu dowiesz się ile pieniędzy dostaniesz z powrotem – jeżeli się pomyliłeś, urząd sam zrobi korektę i poinformuje cię o tym.

            Jeśli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, aby rozliczyć się z fiskusem samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem zapłaconego podatku. Za niewielką opłatą załatwi ona za ciebie wszystkie formalności.

 

Kwota wolna od podatku (Personal Allowance)

Rok podatkowy: 2009/2010 (6 kwietnia 2009 r. – 5 kwietnia 2010 r.) – 6475 Ł

Rok podatkowy: 2010/2011 (6 kwietnia 2010 r. – 5 kwietnia 2011 r.) – 6475 Ł

Rok podatkowy: 2011/2012 (6 kwietnia 2011 r. – 5 kwietnia 2012 r.) – 7475 Ł

Rok podatkowy: 2012/2013 (6 kwietnia 2012 r. – 5 kwietnia 2013 r.) – 8105 Ł

Rok podatkowy: 2013/2014 (6 kwietnia 2013 r. – 5 kwietnia 2014 r.) – 9205 Ł

 

Maciej Sibilak

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 255, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!