Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Odzyskaj podatek zapłacony na Wyspach!

WIELKA BRYTANIA | Odzyskaj podatek zapłacony na Wyspach!

31 października mija termin składania papierowych deklaracji podatkowych za poprzedni rok podatkowy 2011/2012, który skończył się dokładnie 5 kwietnia br. Dopełnienie tej formalności jest warunkiem koniecznym uzyskania zwrotu podatku.

 

            W przeciwieństwie do większości krajów Europy, rok podatkowy na Wyspach nie pokrywa się dokładnie z rokiem kalendarzowym. W Wielkiej Brytanii trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Nowy rok podatkowy 2013/2014 zacznie się na Wyspach dokładnie 6 kwietnia przyszłego roku. Już w pierwszej połowie tego miesiąca większość zatrudnionych w tym kraju Polaków otrzyma od swoich pracodawców zaświadczenie P60. Zawiera ono informacje o dochodach i podatkach pracownika za poprzedni rok fiskalny 2012/2013. Zaświadczenie to stanowi podstawę do uzyskania zwrotu podatku.

 

P60 i P45

            Kwota jaką zwróci ci brytyjski urząd skarbowy zależy od wysokości twojego całkowitego dochodu brutto Total pay oraz sumy zaliczek zapłaconych na poczet podatku dochodowego Total tax. Informacje na ten temat znajdziesz w zaświadczeniach P60 i P45.

            Na podstawie tych danych obliczysz wysokość podstawy opodatkowania, która stanowi dochód brutto pomniejszony o kwotę wolną od podatku. Rachunek ten pokaże ci, w jakim progu dochodowym mieszczą się twoje zarobki. Dowiesz się też, według jakiej stawki zostały one opodatkowane i poznasz wysokość podatku należnego fiskusowi. Najczęściej jest to kwota niższa od zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. To właśnie tą różnicę otrzymasz z powrotem.

            W niektórych przypadkach możesz odzyskać cały zapłacony podatek. Stanie się tak wówczas, gdy twoje dochody okażą się niższe od kwoty wolnej od podatku Personal Allowance. Obecnie wynosi ona 7475 Ł (rok podatkowy: 2011/2012) .

 

Do pięciu lat wstecz

            Zwalniani pracownicy i osoby zmieniające pracę muszą otrzymać od swojego dotychczasowego pracodawcy zaświadczenie P45. Wydawane jest ono z chwilą odejścia z firmy. Dokument ten stanowi wykaz dochodów i podatków w okresie całego zatrudnienia. Podejmując pracę w innej firmie należy go przekazać nowemu pracodawcy. W przypadku powrotu do Polski zaświadczenie P45 lub P60 pozwoli uzyskać zwrot podatku.

            Termin składania papierowych deklaracji podatkowych za ostatni rok podatkowy 2011/2012 mija 31 października br., w przypadku deklaracji elektronicznych jest to 31 stycznia 2013 roku.

            O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 5 lat. Jeśli ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku w roku 2007/2008, który zakończył się 5 kwietnia 2008 roku, to musisz złożyć swój wniosek przed 31 stycznia 2013 roku. Dokumenty podatkowe można wysłać również przed zakończeniem roku podatkowego, jest to jednak równoznaczne z podjęciem zobowiązania do nie podejmowania żadnej pracy na terenie Wielkiej Brytanii do 5 kwietnia kolejnego roku.

 

Zwrot podatku

            Wszystkie dokumenty z P60 lub P45 Inland Ravenue odeśle ci najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od ich złożenia. Jednocześnie urząd nada twojej sprawie numer referencyjny Tax Reference, na podstawie którego łatwiej ci będzie wyjaśniać wszelkie niedogodności. W razie problemu wystarczy, że zadzwonisz do biura podatkowego, podasz swoją tożsamość i numer referencyjny, a urzędnik błyskawicznie powiadomi cię na jakim etapie znajduje się twoje rozliczenie z fiskusem. Pamiętaj by o każdych zmianach, adresu czy numeru konta na bieżąco informować urząd.

            Pieniądze powinny zostać przelane na twoje konto w ciągu 3-12 tygodni od otrzymania pierwszej odpowiedzi. Krótko przed tym Inland Ravenue prześle ci list z kalkulacją podatkową Tax Calculation. Na podstawie tego dokumentu dowiesz się ile pieniędzy dostaniesz z powrotem – jeżeli się pomyliłeś, urząd sam zrobi korektę i poinformuje cię o tym. Po rozliczeniu się z fiskusem całą dokumentację powinieneś zachować na wypadek kontroli, na co najmniej 22 miesiące od zakończenia roku podatkowego.

            Jeśli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, aby rozliczyć się z fiskusem samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem zapłaconego podatku. Za niewielką opłatą załatwi ona za ciebie wszystkie formalności.

 

Kwota wolna od podatku (Personal Allowance)

Rok podatkowy: 2010/2011 (6 kwietnia 2010 r. – 5 kwietnia 2011 r.) – 6475 Ł

Rok podatkowy: 2011/2012 (6 kwietnia 2011 r. – 5 kwietnia 2012 r.) – 7475 Ł

Rok podatkowy: 2012/2013 (6 kwietnia 2012 r. – 5 kwietnia 2013 r.) – 8105 Ł

 

Maciej Sibilak

 

Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 226, 17-30 września 2012r.

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!