Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Nowy rok podatkowy na Wyspach

WIELKA BRYTANIA | Nowy rok podatkowy na Wyspach

Już 6 kwietnia br. zacznie się na Wyspach nowy rok podatkowy 2015/2016. Od tego dnia zmianie ulegnie też kwota wolna od podatku, która wzrasta do 10600 Ł (10 tys. Ł w roku podatkowym 2014/2015).

 

            Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Na Wyspach trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Już w pierwszej połowie kwietnia zatrudnieni w tym kraju Polacy otrzymają od swoich pracodawców zaświadczenie P60. Zawiera ono informacje o dochodach i podatkach pracownika za poprzedni rok fiskalny 2014/2015. Zaświadczenie to stanowi podstawę do uzyskania zwrotu podatku.

            Jeśli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, aby rozliczyć się z fiskusem samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem zapłaconego podatku. Za niewielką opłatą załatwi ona za ciebie wszystkie formalności.

 

P60 i P45

            Kwota jaką zwróci ci brytyjski urząd skarbowy zależy od wysokości twojego całkowitego dochodu brutto Total pay oraz sumy zaliczek zapłaconych na poczet podatku dochodowego Total tax. Informacje na ten temat znajdziesz w zaświadczeniach P60 i P45.

            Na podstawie tych danych obliczysz wysokość podstawy opodatkowania. Rachunek ten pokaże ci, w jakim progu dochodowym mieszczą się twoje zarobki. Dowiesz się też, według jakiej stawki zostały one opodatkowane i poznasz wysokość podatku należnego fiskusowi. Najczęściej jest to kwota niższa od zapłaconych zaliczek. To właśnie tą różnicę otrzymasz z powrotem. W niektórych przypadkach możesz odzyskać cały zapłacony podatek. Stanie się tak wówczas, gdy twoje dochody okażą się niższe od kwoty wolnej od podatku Personal Allowance.

            Zwalniani pracownicy i osoby zmieniające pracę muszą otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie P45. Wydawane jest ono z chwilą odejścia z firmy.

 

Do pięciu lat wstecz

            Termin składania papierowych deklaracji podatkowych za ostatni rok podatkowy 2014/2015 mija 31 października br., w przypadku deklaracji elektronicznych jest to 31 stycznia 2016 roku.

            O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 5 lat. Jeśli ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku w roku 2011/2012, który zakończył się 5 kwietnia 2012 roku, to musisz złożyć swój wniosek przed 31 stycznia 2016 roku. Dokumenty podatkowe można wysłać również przed zakończeniem roku podatkowego, jest to jednak równoznaczne z podjęciem zobowiązania do nie podejmowania żadnej pracy na terenie Wielkiej Brytanii do 5 kwietnia kolejnego roku.

 

Zwrot podatku

            Wszystkie dokumenty z P60 lub P45 Inland Ravenue odeśle ci najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od ich złożenia. Jednocześnie urząd nada twojej sprawie numer referencyjny Tax Reference. W razie problemu wystarczy, że zadzwonisz do biura podatkowego, podasz swoją tożsamość i numer referencyjny, a urzędnik powiadomi cię na jakim etapie znajduje się twoje rozliczenie z fiskusem. Pamiętaj by o każdych zmianach, adresu czy numeru konta na bieżąco informować urząd.

            Pieniądze powinny zostać przelane na twoje konto w ciągu 3-12 tygodni od otrzymania pierwszej odpowiedzi. Krótko przed tym Inland Ravenue prześle ci list z kalkulacją podatkową Tax Calculation. Na podstawie tego dokumentu dowiesz się ile dostaniesz pieniędzy.

 

Kwota wolna od podatku

Rok podatkowy: 2011/2012 – 7475 Ł

Rok podatkowy: 2012/2013 – 8105 Ł

Rok podatkowy: 2013/2014 – 9205 Ł

Rok podatkowy: 2014/2015 – 10000 Ł

Rok podatkowy: 2015/2016 – 10600 Ł

 

Maciej Sibilak

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 291, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!