Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Na podbój Wielkiej Brytanii

WIELKA BRYTANIA | Na podbój Wielkiej Brytanii

Myślisz o podjęciu zatrudnienia na Wyspach? Podpowiemy ci jak zmierzyć się z czekającymi na ciebie formalnościami oraz jak znaleźć pierwszą pracę i postawić pewnie pierwsze kroki w Królestwie.

 

            Od 1 maja 2011 roku Polacy wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii nie muszą się już rejestrować w programie WRS (Working Registration Scheme) i uiszczać obowiązkowej opłaty do Home Office. Najważniejszą formalnością jaką trzeba dopełnić po przyjeździe na Wyspy jest wystąpienie o nadanie numeru NIN (National Insurance Number). Będzie ci on niezbędny przy rozliczeniach z urzędem skarbowym (Inland Revenue) i korzystaniu z usług publicznej służby zdrowia (NHS) oraz gdy będziesz ubiegał się o jakiekolwiek świadczenia socjalne.

            Zatrudnienie na Wyspach możesz podjąć od razu nie czekając na jakiekolwiek dokumenty, zgody, czy zezwolenia. Dlatego zaraz po przyjeździe najlepiej skupić się na szukaniu pracy i zakwaterowania. Kolejnym krokiem będzie założenie konta w banku.

 

NIN, czyli National Insurance Number

            To numer ubezpieczenia społecznego, odpowiednik polskiego NIP-u. Wydawany jest raz na całe życie. Musi go posiadać każdy, kto przebywa na terenie Wielkiej Brytanii i jest objęty ubezpieczeniem tego kraju. Jest on konieczny do rejestracji podatnika w brytyjskim systemie podatkowym oraz socjalnym.

            O NIN możesz ubiegać się za pośrednictwem lokalnego biura Jobcentre Plus lub zadzwonić pod numer 0845-600-0643 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00) celem umówienia się na spotkanie z urzędnikiem. Informacje o terminie w jakim masz się wstawić w urzędzie oraz listę dokumentów, które będziesz musiał mieć przy sobie otrzymasz pocztą, na wskazany przez siebie podczas rozmowy adres. Uwaga! Jeżeli nie znasz wystarczająco dobrze języka angielskiego, zaznacz, że podczas interview będziesz potrzebował darmowego tłumacza. Rozmowa z urzędnikiem nie potrwa dłużej niż pół godziny. Konsultant w oparciu o twoje zeznania wypełni wszystkie formularze. W tym czasie będziesz musiał odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak adres zamieszkania, planowany termin pobytu w Wielkiej Brytanii, miejsce pracy czy o jakie zasiłki planujesz się ubiegać.

            Uwaga! Wyrobienie numeru i karty NIN jest bezpłatne. Od momentu złożenia wniosku do chwili otrzymania informacji o nadaniu NIN-u oraz plastikowej karty z tym numerem, mija zwykle ok. 6-8 tygodni. Do tego czasu posługujesz się tzw. Temporary National Insurance Number (numerem tymczasowym, utworzonym m.in. z twojej daty urodzenia oraz symbolu oznaczającego płeć).

 

Konto w banku

            Każdy pracownik zatrudniony na Wyspach powinien posiadać konto bankowe. Do jego założenia wymagany jest dokument poświadczający twój adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii (np. umowa najmu, rachunek za gaz lub prąd).

            W załatwieniu tej formalności może ci pomóc pracodawca. Wystarczy, że napisze list, w którym potwierdzi twój adres zamieszkania (musi się tam znaleźć twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania). Pracodawca zobowiązuje się w nim do wpłacania wynagrodzenia na rachunek pracownika. Zakładając konto musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość (paszport, dowód osobisty lub międzynarodowe prawo jazdy).

 

Zakwaterowanie

            Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na znalezienie dachu nad głową dla osób świeżo przybyłych na Wyspy jest wynajęcie pokoju. Wszystko to bez zbędnych procedur, konieczności przedstawiania referencji, potwierdzeń posiadania pracy itp. W większości przypadków nie musisz nawet podpisywać umowy. Jedyne czego potrzebujesz, to gotówki na opłacenie pierwszego tygodnia z góry i równego tej kwocie depozytu (zdarza się, że właściciele mieszkań pobierają go za okres dwóch tygodni). Stanowi on zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami pokoju. Właściciel zwróci go w momencie wyprowadzki, o której jesteś zobowiązany zawiadomić z tygodniowym wyprzedzeniem. Wynajmując pokój, nie musisz się martwić o rachunki, które są już wliczone w cenę lokalu.

            Ceny wynajmu są mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od miasta i dzielnicy, w których ci przyjdzie szukać zakwaterowania. W Londynie pokój jednoosobowy wynajmiesz bez problemu już od 60 Ł za tydzień. Za dwuosobowy zapłacisz 90-130 Ł.

 

Agencje pracy i Jobcentre Plus

            Szukanie pierwszego zajęcia na Wyspach rozpocznij od zarejestrowania się w kilku agencjach pracy tymczasowej. Działają one na terenie całej Wielkiej Brytanii. Niektóre z nich specjalizują się w wyszukiwaniu pracowników do konkretnych branż. Ich adresów najlepiej szukać w internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło „personnnel consultants” lub „employment agencies”. Pod żadnym pozorem nie wręczaj pieniędzy „za znalezienie pracy”. Pośrednictwo jest bezpłatne. Jeśli brytyjski pracodawca zleca agencji znalezienie pracownika sam ponosi związane z tym koszta.

            Największym źródłem ofert pracy w Wielkiej Brytanii są biura Jobcentre Plus (odpowiednik polskiego urzędu pracy). Ogłoszenia dostępne w tych lokalach znajdują się również na witrynie internetowej www.gov.uk/jobsearch.

 

Korzystaj z zasiłków

            Zaraz po przyjeździe na Wyspy możesz wystąpić o brytyjski zasiłek na dzieci Child Benefit. Świadczenie to przyznawane jest niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów, a jego tygodniowa stawka wynosi odpowiednio 20,30 Ł na pierwsze dziecko i 13,40 Ł na każde następne.

            Warunkiem uzyskania zasiłku jest posiadanie numeru NIN (National Insurance Number) i wypełnienie formularza CH2. Dokument ten wraz ze świadectwem urodzenia dziecka należy wysłać na adres: Child Benefit Office (Washington), Freepost, NEA 10463, PO Box 133, Washington, NE38 7BR. Child Benefit przysługuje także na dzieci mieszkające w Polsce. Musisz jednak wykazać, że to ty łożysz na ich wychowanie. Świadczenie to nie zostanie ci przyznane jeśli okaże się, że pobierasz jednocześnie zasiłek rodzinny w Polsce. Wraz z podjęciem pracy i wydłużającym się okresem twojego pobytu na Wyspach zaczniesz nabywać prawa do innych świadczeń.

 

EKUZ

            Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli podczas pierwszych dni pobytu w tym kraju nagle zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, będziesz mógł dzięki niej liczyć na bezpłatną pomoc lekarską. EKUZ otrzyma każdy, kto posiada w Polsce ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy w lokalnym oddziale NFZ złożyć stosowny wniosek. Wydawana jest ona bezpłatnie. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.

            Uwaga! Nie we wszystkich przypadkach EKUZ daje prawo do bezpłatnego leczenia. Karta uprawnia do korzystania z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Maciej Sibilak

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 239, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!