Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

WIELKA BRYTANIA | Jak znaleźć pracę na Wyspach

WIELKA BRYTANIA | Jak znaleźć pracę na Wyspach

Doświadczenie i wykształcenie pomogą ci znaleźć pracę na Wyspach, jednak kluczem do sukcesu jest także znajomość języka angielskiego. Według ekspertów to kluczowy czynnik przy szukaniu pracy w Wielkiej Brytanii.

 

            Nadal nie zdaje sobie z tego sprawy blisko 800 tys. imigrantów, którzy w ogóle nie mówią po angielsku lub znają ten język w niewielkim stopniu. Tym drugim udaje się znaleźć zatrudnienie zaledwie w połowie przypadków, jednak na najmniej atrakcyjnych stanowiskach. Najczęściej za najniższe płace pracują w fabrykach, przy sprzątaniu i w rolnictwie. Z najnowszych danych zebranych przez urząd statystyczny wynika, że przyjezdny, który nie zna języka, ma o połowę mniejszą szansę na znalezienie zatrudnienia niż rodzimy mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Nawet jeżeli imigrant posiada od niego lepsze kwalifikacje.

 

Praktykuj na Wyspach

            Pracodawcy na Wyspach są zainteresowani przyjmowaniem osób z doświadczeniem, ale tym zdobytym w Wielkiej Brytanii. Zatem na początku warto chwytać każdą okazję, nawet, jeżeli stanowisko, na którym przyjdzie ci pracować, nie jest dobrze opłacane. Dużym zainteresowaniem cieszą się również praktyki zawodowe, które pozwolą zdobyć niezbędne doświadczenie. Ponadto praktyki to dodatkowa okazja do podszlifowania języka. Praktyki trwają najczęściej od 3 miesięcy do roku. Większość osób znajduje po nich pracę. Ponadto przełożeni na Wyspach przywiązują ogromną wagę do referencji, dlatego pamiętaj, aby upominać się o nie w każdym miejscu dotychczasowej pracy.

            Warto pamiętać także, że rynek pracy ciągle się zmienia i co roku rośnie zapotrzebowanie na inne zawody. Może akurat w 2014 r. na Wyspach przydadzą się właśnie twoje umiejętności? Jeszcze kilka lat temu Wyspiarze poszukiwali przede wszystkim spawaczy, rzeźników i kierowców. Obecnie na trzy pierwsze miejsca najbardziej pożądanych zawodów wskoczyły: pielęgniarz, lekarz i informatyk – czyli te, które w poprzednich zestawieniach plasowały się na dole tabeli. Brytyjscy pracodawcy coraz częściej poszukują osób wykształconych kierunkowo. Z niektórych serwisów poświęconych zatrudnieniu wynika, że połowę z najbardziej potrzebnych specjalistów stanowią ci związani z branżą opiekuńczo-medyczną. I jeszcze ostatnia rada: nie kłam w kwestii swojego doświadczenia. Anglicy to zazwyczaj ludzie praworządni, dlatego pochwal się swoimi kwalifikacjami, które rzeczywiście posiadasz, a może okazać się, że w zupełności one wystarczą. Wiemy już, jakie umiejętności pomogą nam w znalezieniu pracy na Wyspach. Ale gdzie właściwie jej szukać?

 

Pomocna dłoń Job Centre

            Do wyboru masz Job Centre, czyli brytyjski odpowiednik polskiego Urzędu Pracy oraz prywatne agencje pośrednictwa pracy. W Job Centre możesz skorzystać z tzw. Job Points. Są to urządzenia z monitorem dotykowym, na którym wyświetlają się najnowsze oferty pracy. Po wybraniu branży oraz lokalizacji masz możliwość wydrukowania oferty. W Job Centre znajduje się telefon, z którego za darmo możesz skontaktować się z wybranym pracodawcą. Jeżeli nie masz zaufania do maszyn, jest także możliwość umówienia się na spotkanie z pracownikiem urzędu pracy, który pomoże ci w napisaniu CV i listu motywacyjnego.

            Nieco inaczej wygląda procedura w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy. Zanim zapiszesz się do którejś z nich, musisz przejść wywiad, podczas którego konsultant pracujący w agencji zapyta cię o twoje kwalifikacje oraz obszar zatrudnienia, jaki cię interesuje. Następnie pomoże ci stworzyć CV i postara się przygotować rozmowę z pracodawcą. Konsultant może skontaktować się również z miejscem pracy, w którym aktualnie nie trwa rekrutacja. Dzięki jego pośrednictwu masz większą szansę otrzymania pracy, niż gdybyś szukał jej na własną rękę – agencje utrzymują stałe kontakty z przedsiębiorcami, którzy często prowadzą nabory pracowników.

 

Szansa dla imigrantów

            Niektórzy eksperci wskazują, że swoich szans na rynku pracy na Wyspach imigranci mogą upatrywać w... lenistwie Brytyjczyków, ponieważ jak się okazuje, wielu młodym rodzimym mieszkańcom Wielkiej Brytanii do pracy wcale się nie spieszy. Przyczyną ich niechęci do szukania zatrudnienia są zasiłki, które dostają od państwa.

            Taka sytuacja stwarza świetną okazję dla imigrantów, którzy szukają zatrudnienia. Skoro rodzimi mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie chcą zarabiać, na ich miejsce z pewnością znajdzie się wielu chętnych przyjezdnych. Tym bardziej, że obecnie na Wyspy opłaca się przyjechać właśnie do pracy, a nie po rządowe zasiłki, które już wkrótce mogą przestać zasilać kieszenie bezrobotnych imigrantów.

Bartosz Dybała

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 267, str. 9

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!