Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Upały, a praca i szkoła. Czym jest Hitzefrei? 

Upały, a praca i szkoła. Czym jest Hitzefrei? 

Hitzefrei oznacza „wolne z powodu upału” i funkcjonuje w Niemczech podobno 1892 roku. Kiedy w Niemczech robi się upalnie nie do wytrzymania, można ogłosić wspomniane wyżej Hitzefrei. Wolne może dotyczyć zarówno pracy, jak i szkół. Cel jest oczywiście taki, że zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą uciec od upałów do domów. 

Jak się okazuje, wykorzystanie wolnego od upałów nie zawsze jest taką prostą sprawą, a jeżeli już zostanie zastosowane, to warto pamiętać, że wolne nie musi trwać cały dzień. Może to być kilka godzin w ciągu dnia, zatem pracodawca może przełożyć godziny pracy. 

Istnieją również odgórne przepisy, do których pracodawcy muszą się stosować. W innym przypadku grozi im kara grzywny, nawet do 5 tysięcy euro. 

Z założenia pracodawcy mają wolność i sami mogą decydować, kiedy zostaje przekroczona norma temperatury w pracy. Niemniej jednak prawo przewiduje, że temperatura w pracy nie powinna być większa niż 26 stopni. Z kolei jeżeli przekroczy ona próg 30 stopni, to każdy pracodawca jest zmuszony zapewnić pracownikom ochronę przed temperaturą — może to być instalacja wentylatorów, ale nawet zmniejszenie rygoru względem ubioru. Często w pracy obowiązuje dress code.  

W sytuacji, w których temperatura przekroczy 35 stopni, mówimy już o warunkach nieodpowiednich do pracy. 

Jeżeli chodzi o szkoły, tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Przepisy są regulowane przez konkretne regiony w Niemczech. W każdym kraju związkowym noga być one inne. W większości krajów to dyrektor może zadecydować o rozpoczęciu Hitzefrei, kiedy uzna to za stosowne. Z kolei np. w Bremie uczniowie powinni zostać  odesłani do domu, jeżeli temperatura przekroczy 25 stopni. To wszystko jednak nie do końca przekłada się na życie codzienne, gdyż zwolnienie dzieci ze szkoły do domu może wiązać się z dużymi problemami logistycznymi i często mimo upałów, nauczyciele starają się bardziej zmodyfikować zajęcia, a nie je odwoływać. 

 

 

 

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!