Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

UE | Sezonowo przy zbiorach

UE | Sezonowo przy zbiorach

Wraz z przełomem sierpnia i września zaczyna się kolejny, gorący okres dla polskich pracowników sezonowych. To już ostatni dzwonek, by rozejrzeć się za zajęciem przy zbiorach owoców w europejskich sadach i szklarniach.

 

           Koniec sierpnia to dobry okres na podjęcie pracy sezonowej przez starszych, doświadczonych gastarbeiterów, którzy w sezonie letnim, szczególnie w takim kraju jak Holandia, muszą coraz częściej ustępować miejsca młodszym pracownikom. Gdy ci ostatni wrócą niebawem do swoich szkół i uczelni, zwolni się dla nich trochę wakatów.

            Wraz z początkiem września, w większości sadów w Europie rozpoczyna się sezon na jabłka i gruszki, który potrwa do końca października, a w niektórych rejonach nawet do połowy listopada. Są też oferty przy zbiorach truskawek w szklarniach. Zainteresowani podjęciem zatrudnienia mają w czym wybierać. Mogą pojechać nie tylko do Holandii czy Niemiec, ale też do Wielkiej Brytanii i Danii. Zagraniczne oferty pracy przy zbiorach dostępne są w Wojewódzkich Urzędach Pracy, na stronach sieci Eures oraz w licznych agencjach zatrudnienia.

 

Zbiory na Wyspach

            Pracowników sezonowych do pracy przy zbiorach jabłek i gruszek w Wielkiej Brytanii poszukuje obecnie agencja Scope HR Solutions. Oferowane stawki zaczynają się od 6,1 Ł na godzinę, przy czym praca ta wynagradzana jest w systemie akordowym. Wymagana podstawowa znajomość języka angielskiego. Szanse na zatrudnienie mają też osoby nie mające doświadczenia w rolnictwie.

            Pierwsze osoby wyjadą do pracy na przełomie sierpnia i września. W zależności od urodzaju i tempa zbiorów zatrudnieni będą pracować przez okres 10-13 tygodni. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie w przyczepach kempingowych, którego koszt w wysokości 33,11 Ł tygodniowo ponosi pracownik. Do tego dochodzą opłaty za gaz i elektryczność. Zainteresowani ofertą mogą wysyłać CV w języku angielskim na adres beata.chroscinska@wup.wrotapodlasia.pl.

            Agencja posiada też w ofercie propozycje pracy przy pakowaniu owoców w halach produkcyjnych i chłodniach. Można zarobić 6,08-6,1 Ł na godzinę. Do obowiązków zatrudnionych należeć będzie segregowanie i pakowanie owoców.

 

Najlepiej do Gelderland

            Tradycyjnie już najwięcej ofert pracy w sektorze ogrodniczym, skierowanych bezpośrednio do Polaków, mogą zapewnić holenderskie agencje zatrudnienia. Jedną z nich jest Sun-Power z Venlo w Limburgii. – Poszukujemy pracowników do zbioru truskawek w szklarniach, które ruszają już we wrześniu. Oferowana stawka to 8,85 euro na godzinę – mówi Ewa Janus z agencji Sun Power. – Część wakatów jest już obsadzona doświadczonymi pracownikami, którzy mieli okazję pracować przy zbiorach w ubiegłych latach, ale szanse na zatrudnienie mają także nowe osoby.

            Na zbiory jabłek, gruszek i śliwek najlepiej udać się do Gelderland. Najwięcej sadów znajduje się w regionie Betuwe. Wśród innych prowincji dominujących pod względem uprawy tych owoców należy wymienić Zeeland, Flevoland, Limburg i Utrecht. Oferowane stawki przy zbiorach jabłek oscylują w granicach 8-9 euro na godzinę. Przy takich stawkach jesteś w stanie odłożyć 700-800 euro miesięcznie. Taka kwota zostanie ci w kieszeni po odliczeniu kosztów zakwaterowania i jedzenia.

            Na przełomie października i listopada, nasi rodacy będą się też mogli zatrudnić przy sprzątaniu i remontach szklarni.

 

Obsternte

            Jak co roku, tysiące polskich pracowników sezonowych wyjedzie na zbiory owoców do Niemiec. Tamtejsze stawki są jednak nieco niższe od tych oferowanych w Holandii. Pracując za Odrą przy zbiorach można zarobić 5-6 euro na godzinę. Trzeba przy tym pamiętać, że niemieccy gospodarze, zwłaszcza w zachodnich landach, są bardzo wymagający.  Pracy można szukać poprzez ogłoszenia prywatne zamieszczane w gazetach i internecie, ewentualnie za pośrednictwem urzędów pracy. Większość osób jednak załatwia sobie robotę przez znajomości. Niektórzy bauerzy w ogóle nie zamieszczają ogłoszeń, bo działając na zasadzie polecenia mają obsadę na cały sezon.

            Największe połacie sadów położone najbliżej granic Polski znajdują się w rejonie Havelland, na zachód od Berlina. Różnymi drzewami obsadzono tam blisko 2 tys. hektarów, z czego prawie 700 zajmują jabłonie. Kraina z największą powierzchnią obsadzoną sadami: 11 tys. hektarów, 1200 specjalistycznych gospodarstw, znajduje się w regionie Niederelbe, leżącym na północny-zachód od Hamburga, pomiędzy Buxtehude i Stade. To właśnie tam wzdłuż południowego brzegu Łaby rozciągają się liczne sady jabłkowe. Zainteresowani zbiorem jabłek mogą się też wybrać nad Jezioro Bodeńskie. W okolicach Birnau, Apflau i Nussdorf znajduje się drugie co do wielkości skupisko sadów. Najwięcej, bo aż 8 tys. hektarów zajmują jabłonie.

 

Dania i Finlandia

            Dobrym miejscem na podjęcie pracy sezonowej przy zbiorach jest też Dania.  Zainteresowani wyjazdem do kraju Hamleta powinni skierować swą uwagę na dwie wyspy: Fionię i Zelandię. To właśnie na tej drugiej znajduje się najwięcej sadów owocowych. Rozmieszczone są one głównie w jej północno-wschodniej części. Wielu naszych rodaków jeździ tam na zbiory jabłek i gruszek. Sezon na te owoce zaczyna się w sierpniu, a jego szczyt przypada na wrzesień. Liczne sady owocowe można też spotkać w południowo-wschodniej Fionii. Na większości plantacji prace zaczynają się już o 5.00-6.00 rano.

            Większość rodaków myślących o pracy sezonowej w Danii szuka zajęcia przez internet, głównie za pośrednictwem witryny www.seasonalwork.dk. Ze względu na dużą liczbę chętnych (nie tylko z Polski) nie każdy może liczyć na odzew ze strony pracodawców. Zamiast czekać bezczynnie na telefon od farmera, wyjedź do Danii i poszukaj zajęcia na własną rękę. Warto zaryzykować, bo w żadnym innym państwie nie zarobisz takich pieniędzy co w kraju Hamleta. Najniższe stawki oferowane przez duńskich plantatorów sięgają 10-14 euro za godzinę.

            Pracę w ogrodnictwie oferują też pracodawcy z Finlandii. Właściciel farmy Ihalan Tila w miejscowości Uusikaupunki poszukuje pracowników sezonowych do pakowania i segregowania sadzonek truskawek. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą sie w Poznaniu 30-31 sierpnia 2012 r. Wymagana komunikatywna znajomość języka angielskiego, doświadczenie pracy przy sadzonkach truskawek. Pracodawca oferuje stawkę na poziomie 7,91 euro na godzinę. Zainteresowani ofertą mogą wysyłać aplikację na adres a.konieczny@wup.poznan.pl.


Maciej Sibilak

  

Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 224, 20 sierpnia 2012, str. 7

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!