Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

UE | Nowe sposoby na przekręty!

UE | Nowe sposoby na przekręty!

Wydawało się, że oszuści żerujący na osobach, które pragną wyjechać do pracy za granicę, to już miniona historia. Tymczasem ciągle pojawiają się nowi, ale zmieniają się metody. Teraz łowią swoje ofiary na SMS-y Premium i "koszty wysyłki dokumentów pracowniczych".

 

            Idea jest prosta. Należy zacząć od przygotowania zgrabnie brzmiącej, atrakcyjnej oferty pracy. Takiej dla każdego, tzn. bez wymagań językowych czy zawodowych, bez znajomości języka, z zaklepanym zakwaterowaniem, od zaraz.

 

Stawka godzinowa 14-16 euro

            W internecie od kilku miesięcy pojawiają się oferty pracy sygnowane przez Production PLUS EU. Poniżej jedna z nich (pisownia oryginalna), chodzi o prostą pracę w magazynie:

            – Miejsce pracy to Berlin

            – Praca odbywa się 8 godzin dziennie z możliwościami pracy w soboty.

            – Gwarantujemy zakwaterowanie (5 euro /doba) oraz wyżywienie w naszej firmowej stołówce

            – Ubezpieczenie

            – Umowa o pracę na czas nieokreślony

            – Stawka godzinowa to ok. 14-16 EURO

            – Proces wstępnej rekrutacji jest całkowicie zautomatyzowany przez nasz system.

            Jeżeli są Państwo gotowi podjąć się pracy w naszej firmie, prosimy o wykonanie następujących kroków:

1. Pobrać oraz wypełnić kwestionariusz rekrutacyjny.

2. Odesłać kwestionariusz na nasz adres mailowy.

3. Po rozpatrzeniu kwestionariuszy wybierzemy osoby z którymi podejmiemy współprace.

4. Podpisanie umowy.

5. Rozpoczęcie Pracy w nowoczesnej i rozwijającej się firmie.

            Co tu nie pasuje? Oczywiście proponowana stawka. 14-16 euro za prostą pracę w magazynie? O takiej pracy marzą sami Niemcy. Ta sama firma zachęca do podjęcia pracy także w innych branżach i zawodach, warunki zawsze bardzo atrakcyjne. Wszystko wydaje się cacy aż do momentu, gdy chcemy pobrać kwestionariusz rekrutacyjny. Niby jest darmowy, ale z pierwszego podanego adresu w internecie nie daje się go ściągnąć Wtedy następuje przekierowanie na następny link, a tam za pobranie druku trzeba już płacić, wysyłając SMS za 6 zł. I oto w tym całym biznesie właśnie chodzi. Ktoś, kto ukrywa się za szyldem Production PLUS EU jest jednocześnie właścicielem strony za pośrednictwem której oferuje się usługi wysyłając tzw. SMS-y Premium.

            Przeszukaliśmy internet, aby dowiedzieć coś więcej o Production PLUS EU. Pokazuje się sporo linków, o ich ofertach pracy, ale jeszcze więcej ostrzeżeń od osób, które chciały podjąć pracę w Niemczech. Szukając danych kontaktowych Production PLUS Eu natknęliśmy się na dwa, zupełnie róże adresy i telefony:

1) Hardenbergstraße 69, Schauerberg, tel. 06375 27 67 15

2) Peter Koch, Albrechtstr.23, 86346 Neusab, tel. 082161852.

            Co ciekawe, tu i tam, podawany jest tam sam adres poczty mailowej: aplikacje.niemcy@gmail.com. Zaś same adresy są fałszywe.

 

Oferta Phillipa Brauna

            W necie można spotkać coraz więcej podobnych ofert. Wszystkie sprowadzają się do kuszenia, abyśmy wysyłali kosztowny SMS. Poniżej treść oferty rozsyłanej przez niejakiego Phillipa Brauna, dotyczy pracy przy zbiorach:

            – Wyjazdy do pracy organizowane są co dwa tygodnie z miast: Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Wrocław. Niestety osoby, które w nich nie mieszkają zobowiązani są do samodzielnego dojazdu do najbliższej miejscowości.

            – Na miejscu pracownicy kwaterowani są w domach, które znajdują się na jednej posesji, za co nie uiszczają opłaty. Dodatkowo otrzymają również trzy stałe, posiłki dziennie.

            – Praca trwa od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Weekendy są wolne od pracy, choć jako osoba chętna – można podjąć pracę dodatkową, tym samym lepiej płatną. – Stawka podstawowa to 10 euro za godzinę pracy, w weekendy w zależności od wykonywanych obowiązków jest wyższa.

            – Pracownik, który zdecyduje się na pracę, przed jej rozpoczęciem deklaruje okres, w którym chce pracować.

Osoby, które chcą podjąć pracę:

            – Należy pobrać i wypełnić formularz rekrutacyjny (Kliknij tutaj !)

            – Następny krok, to odesłać formularz na adres Braun.Phh@gmail.com, by tym samym potwierdzić swoją kandydaturę. Pracodawca po wybraniu osób, skontaktuje się z nimi, na umówione spotkanie, na którym odbędzie się podpisanie umowy.

            Tutaj także pojawia się problem, gdy chcemy pobrać kwestionariusz. Trzeba przejść na inną stronę i zapłacić SMS-em. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić już sama stawka godzinowa – 10 euro za zbieranie warzyw czy owoców? Owszem, zdarza się, że ktoś tyle zarobi, ale musi pracować na akord i mieć super kondycję. Zwykły zbieracz może liczyć na 5, maksymalnie 7 euro/h.

 

Lech R. pobiera 50 zł

            Inaczej nieco działa niejaki Lech R. z Warszawy. Punkt wyjścia jest ten sam. Zamieszcza w necie atrakcyjnie brzmiące oferty pracy w Niemczech, takie dla każdego. A oto jedna z nich:

            – Miasto Pracy: Löbau (35 km od granicy w Görlitz).

            – Praca polega na pracy fizycznej, przy zbiorze pomidora w szklarni cieplarnianej, w godzinach 08:00-16:00, 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, - wynagrodzenie za łącznie 160 godzin w miesiącu wynosi 1000 euro/netto(do wypłaty), - wynagrodzenie płatne jest w każdy piątek i sobotę o godzinie 18:00 w biurze kierownika.

- obowiązuje wynagrodzenie 6 euro/netto za jedną nadgodzinę.

- zapewniamy bezpłatne zakwaterowanie na terenie ośrodka

            W związku z koniecznością przesłania do Państwa dokumentów pracowniczych, obowiązują koszty ich wysyłki w wysokości 50 zł, jest to pokrycie kosztów przesyłki kurierskiej wysyłanej do Państwa, którą to opłatę wnosicie Państwo na nasze konto bankowe.

            Autor tej oferty wykazał się wyższą inteligencją, gdyż nie kusi absurdalnie wysokimi stawkami. To co proponuje jest w pełni realne. Dziwna jest tylko kwota 50 zł jakiej domaga się na pokrycie kosztów wysyłki dokumentów. Jak za samą wysyłkę jest to zdecydowanie za dużo. Ale prawdopodobnie o to tu właśnie chodzi. Bo pewnie na pobraniu owych 50 zł kończy się cała przygoda. Poszukaliśmy więcej informacji na temat Lech R. I znaleźliśmy wiele mówiące dane. Okazuje się, że owszem istnieje taka osoba, nazwisko jest prawdziwe, ale w oficjalnej bazie firm istnieją znamienne adnotacje dotyczące działalności zarejestrowanej na Lech R. Otóż 24 X 2012 roku dostał zakaz prowadzenia działalności, a 18 II 2013 roku jego firma została wykreślona z rejestru. Mimo to oferty sygnowane przez Lecha R. ciągle można znaleźć w internecie.

Józef Leszczyński


 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 253, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!