Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

System szkolnictwa w Niemczech. Czy warto wysłać swoje dziecko do niemieckiej szkoły?

System szkolnictwa w Niemczech. Czy warto wysłać swoje dziecko do niemieckiej szkoły?

System szkolnictwa w Niemczech. Czy warto wysłać swoje dziecko do niemieckiej szkoły?

 

Podjęcie decyzji o pracy za granicą to dopiero początek decyzji i formalności, które należy dopełnić, żeby wraz z rodziną przenieść się do Niemiec. Zarówno rodzice, jak i ich dzieci muszą przygotować się na zmiany. Co należy wiedzieć o niemieckim systemie szkolnictwa, aby podając decyzję o rozpoczęciu nauki dziecka właśnie w tym kraju?

 

To o czym warto wspomnieć na początku, to fakt, że niemiecki system szkolnictwa nie obejmuje zwyczaju nauczania dziecka w domu. Każde dziecko podlega obowiązkowi nauki w szkole od 6 roku życia.

 

W Niemczech dzieci kończą pierwszy etap nauczania po 4 latach. Wtedy przychodzi moment, w którym należy podjąć decyzję o dalszym toku nauczania. Szkoły ponadpodstawowe dzielą się na główną, czyli Hauptschulen, realną (Realschulen) oraz ogólnokształcącą, czyli niemiecki Gymnasien. Kiedy dziecko skończy 9 lat nauki szkoły głównej, otrzymuje Hauptschulabschluss, czyli świadectwo jej ukończenia. Po 10 klasach szkoły realnej dziecko stanie się posiadaczem Realschulabschluss. Jest to świadectwo ukończenia szkoły realnej. Szkoła ogólnokształcącą to przejście przez 12 bądź 13 klas. Ten proces jest zakończony egzaminem maturalnym. W przypadku szkoły głównej lub realnej młodzież może kształcić się dalej w szkole, lub rozpocząć swoją przygodę w szkole zawodowej.

 

Opłaty

 

Niemiecki system szkolnictwa jest bezpłatny, ale jego utrzymanie jest opłacane z podatków. Są jednak dobrowolne szkoły prywatne tak jak w Polsce. Tutaj szkoły pobierają comiesięczne opłaty w różnej wysokości.

 

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

 

Niemieckie szkoły państwowe są prowadzone w języku niemieckim, ale bardzo często oferują kursy języka niemieckiego, co może okazać się pomocne przy wstępnym wyborze szkoły, po przeprowadzce z Polski.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że niemiecki system edukacji jest oceniany dobrze, a badania wykazują, że jego poziom jest bardzo wysoki.

 

Polacy, którzy zaczynają swoje życie w Niemczech, mogą skorzystać z możliwości zapisania dziecka do szkoły międzynarodowej. Co prawda, znajdują się one przede wszystkim w większych miastach tj. Berlin czy Monachium, ale język, w którym dzieci są nauczane to angielski lub ojczysty język podopiecznych. Jeżeli wiesz, że Twój pobyt w Niemczech nie jest nieograniczony czasem, to szkoła międzynarodowa może okazać się najlepszym wyjściem. Dziecko może kontynuować naukę w sposób nieprzerwany w innej szkole międzynarodowej.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!