Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Święta wielkanocne w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Święta wielkanocne w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Osterfest, czyli święta wielkanocne w Niemczech! Wielkanoc w Niemczech, to niezwykle ważne święta, które obchodzi się równie entuzjastycznie, co Boże Narodzenie. Podobnie jak w Polsce, z Wielkanocą związanych jest wiele tradycji, które angażują całą rodzinę. Jak Niemcy świętują Wielkanoc?  

 

Kiedy Niemcy obchodzą Wielkanoc? 

Podstawową różnicą między Polską a Niemcami w trakcie świąt, jest fakt, że Wielki Piątek jest dniem wolnym dla wszystkich Niemców. W związku z tym święta trwają cztery dni.
 

Wielki Piątek — tak jak wspominaliśmy wyżej, piątek jest dniem wolnym od pracy, niezależnie od landu. Charakteryzuje się on wyciszeniem i próbą refleksji. Sklepy są zamknięte, a wszelkie imprezy niewskazane. Tu jednak nie doświadczycie ścisłego postu. 

 

Wielka Sobota — być może Was zaskoczymy, ale w Niemczech nie święci się koszyczków z jedzeniem. Sobota jest również dniem wyciszenia. Wieczorem pod kościołem rozpala się duże ognisko i wierni przychodzą, aby wziąć udział w obrządku. Polega on na odpaleniu swojej świecy paschalnej od ww. ognia i podtrzymanie go jeszcze w domu. 

  

Wielkanocna Niedziela — tu zaczyna się uczta. Rodzinne śniadanie i suto zastawiony stół to podstawa, podobnie jak w Polsce. Po śniadaniu dzieci szukają prezentów od zająca!

 

Wielkanocny Poniedziałek — kolejne zdziwienie — w Niemczech nie istnieje tradycja lanego poniedziałku. Jest to Polska tradycja, która nie przyjęła się u zachodnich sąsiadów. Za to poniedziałek jest dniem rodzinnym i pełnym odpoczynku. 

  

Wielkanocne tradycje w Niemczech

Wielkanoc to w Niemczech synonim budzącej się do życia natury, dlatego w tym czasie Niemcy ozdabiają przede wszystkim swoje ogrody. Gałązki i wydmuszki to podstawa dobrze udekorowanego ogródka. Z kolei ci, którzy mieszkają w blokach, robią wszystko, aby wszystkie okna były pięknie ozdobione.

Kiedy ogród i dom są  już ozdobione, można zacząć świętować. W Niemczech bardzo popularne tradycją jest stukanie się jajkami przy śniadaniu wielkanocnym. Ważne, aby przed stukaniem jajko było ozdobione przez jego właściciela.  

Oczywiście również zajączek jest nieodłącznym elementem każdych świąt wielkanocnych. Postać zajączka przewija się przede wszystkim w kwestii prezentów dla najmłodszych, czy zabawy w szukanie jaj w ogrodzie. 

W poszczególnych landach panuje również tradycja, że dzieci chodzą od domu do domu i proszą o wielkanocne słodycze. Tradycja podobna do tej z Halloween. 

 

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!