Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Rozmowa o pracę w Niemczech. O czym trzeba pamiętać?

Rozmowa o pracę w Niemczech. O czym trzeba pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli Das Vorstellungsgespräch po Niemiecku, niezależnie od tego, w jakim kraju się odbywa, zawsze jest mniej lub bardziej stresująca. Kiedy jednak uczestniczymy w niej w innym kraju i posługując się innym niż ojczysty, językiem, to może być nieco bardziej nerwowo. Warto jednak pamiętać, że system rekrutacyjny nie różni się tak bardzo pomiędzy polskim a niemieckim rynkiem pracy.

 

1. Pierwszy krok

Zazwyczaj pierwszym krokiem do rozmowy rekrutacyjnej w Niemczech będzie wiadomość mailowa lub telefon w odpowiedzi na wysłane przez Ciebie CV. Nie ignoruj tego momentu, bo może on wiele powiedzieć o Tobie ewentualnemu pracodawcy. Sposób, w jaki odpowiesz na zaproszenie, może być pierwszym znakiem dla osoby rekrutującej, czy warto kontynuować rozmowę. Jest to świetny moment na to, aby wykazać się elokwencja i zabłysnąć w oczach rekrutera. Bywają także firmy, które zgodnie z niemiecką myślą niemarnowania czasu i pieniędzy, przeprowadzają wstępną rozmowę rekrutacyjną przez telefon. Tu wyzwanie jest jeszcze większe, bo druga strona nie widzi Twojego zaangażowania. Słyszy jedynie Twój ton głosu i to, co mówisz. Kiedy telefon mamy już za sobą, przychodzi pora na spotkanie...

Uwaga! W czasach pandemii często rekruterzy decydują się na spotkania online. Odbywają się one przy pomocy kamerki i mikrofonu. Nasze rady dotyczą także takiej sytuacji. Tu jednak musisz dodatkowo zadbać o to, aby Twój sprzęt nie zawiódł w trakcie rozmowy.

 

2. Przygotuj się

Pamiętaj, że rozmowa o pracę w Niemczech, to dobry moment, na zrobienie dobrego wrażenia przed pracodawcą. Dużym błędem byłoby tego nie wykorzystać. Na rozmowę o pracę w Niemczech stwórz swoją bazę wiedzy. Pamiętaj, aby dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, do której rekrutujesz. Sprawdź dokładnie, czym firma się zajmuje i czym charakteryzuje się stanowisko, na które startujesz. Każda pozytywna wzmianka o firmie może przynieść korzyści. poza tym musisz mieć w sobie gotować i pewność, kiedy rekruter zapyta Cię o życiorys, doświadczenie czy motywacje.

Pamiętaj! Są pytania, na które nie musisz odpowiadać. Na przykład jeżeli potencjalny pracodawca pyta Cię o plany związane z posiadaniem dzieci, stan cywilny, czy poglądy polityczne lub religijne - to wybiega poza standardy.

 

Jeżeli czujesz, że zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz, spróbuj przygotować się jeszcze bardziej. Praca w Niemczech może przynieść Ci wiele dobrego, dlatego stwórz plan przedstawienia siebie jako potencjalnego pracownika w jak najlepszym świetle. Pomyśl, że to jedyna szansa na przekonanie pracodawcy, aby zatrudnił właśnie Ciebie. Jeżeli sprawnie władasz językiem niemieckim, to świetnie. Jeżeli czujesz się niepewnie, to powtórz sobie kilka kluczowych zwrotów przed rozmową.

 

3. Zadbaj o pierwsze wrażenie

Czy wiesz, że pierwsze wrażenie robimy przez mniej więcej 5 sekund? To czas, w którym odbiorca może wyrobić sobie wstępną opinię na nasz temat. Można uznać to często za dość krzywdzące, ale fakt jest taki, że jest to nasza furtka do zaprezentowania się dobrze w dalszym etapie. Dobra rada jest więc taka, aby zadbać o nasz wygląd zewnętrzny - założyć adekwatne do sytuacji ubrania. Ważne, żeby wyglądać schludnie. Kolejnym istotnym aspektem może okazać się punktualność. Lepiej być chwilę częściej niż spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną w Niemczech. Przypominamy, że społeczność niemiecka ma dość jasno określone zasady współżycia, a spóźnialstwo jest jedną z cech, które wyrażają brak szacunku.

Jeżeli te fakty nie są dla Ciebie zaskoczeniem, to z pewnością sobie poradzisz. Dodamy jeszcze tylko, że w Niemczech obowiązuje forma przywitania poprzez podanie dłoni i utrzymanie w tym czasie kontaktu wzrokowego. To bardzo ważne, nie zapomnij o tym!

 

4. Nie bój się

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna w Niemczech jest nie tylko dla pracodawcy. To czas, w którym Ty też możesz zadawać pytania. Nie stawiaj się w pozycji osoby, która ma zostać oceniona i przyjęta bądź nie. Podjęcie pracy, to także Twój wybór, który musi być przemyślany. Nie bój się pytać o obowiązki, stawki, warunki socjalne i o wszystko, co może wpływać na Ciebie w ewentualnej pracy. W trakcie rozmowy pamiętaj także, że istnieje komunikacja niewerbalna. Gestykulacja to wyraz emocji, jest wskazana, ale nie przesadnie. Twoje ciało może wiele powiedzieć rekruterowi, dlatego postaraj się rozluźnić i nie ulegać niepotrzebnej presji.

 

 

Słowniczek

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka często zadawanych pytań przy okazji rozmowy rekrutacyjnej w Niemczech.

 

Bitte stellen Sie sich kurz wor - Przestaw się krótko.

Könnten Sie über sich etwas sagen?- Czy może Pan/i coś o sobie powiedzieć?

Welche Stärken und Schwächen haben Sie? - Jakie są Pana/i słabe i mocne strony?

Wie viel möchten Sie verdienen? -  Jakie są Pana/i oczekiwania odnośnie wynagrodzenia?

Warum haben Sie ihren letzten Job verlassem? - Dlaczego odszedł Pan/i z poprzedniej pracy?

  

Praca za granicą - szukasz najlepszego zatrudnienia? Sprawdź nasze oferty!

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!