Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Pracujesz i żyjesz w Holandii? Sprawdź, na jakie ulgi i dodatki możesz liczyć.

Pracujesz i żyjesz w Holandii? Sprawdź, na jakie ulgi i dodatki możesz liczyć.

 

Poza oczywistymi informacjami, jakie musimy zebrać, czyli tymi dotyczącymi pracy, warunków mieszkaniowych, opłat itp. są jeszcze te, które mogą nas wesprzeć już na miejscu. Podobno za niewiedzę się płaci. Właśnie dlatego wyjaśnimy Wam, na jakie zasiłki i dodatki możecie liczyć w Holandii.

Wielu Polaków, którzy legalnie pracują na terenie Holandii, będzie mogło liczyć na pomoc w następujących formach:

 

Kinderbijslag

Zasiłek rodzinny w Holandii przyznawany jest rodzicom w celu pomocy w kosztach utrzymania dzieci. Osoby, które mają legalne zatrudnienie w Holandii i regulują składki ubezpieczeniowe (ubezpieczenie społeczne), a także mają niepełnoletnie dzieci, mogą ubiegać się o przyznanie Kinderbijslag. 

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka i jest on wypłacony co kwartał. Wraz z ukończeniem przez dziecko pełnoletności ustaje prawo do otrzymywania zasiłku rodzinnego w Holandii.

Istnieje podział na trzy kategorie wiekowe i zarazem różne kwoty przysługujące w ramach zasiłku Kinderbijslag:

1. Do 5 r.ż. - 221,49 euro

2. 6-11 r.ż. - 268,95 euro

3. 12-17 r.ż. - 316,41
 

Urząd SVB wypłaca zasiłek również, kiedy dziecko jest niepełnosprawne lub ciężko chore i wtedy kwota wypłaty jest wyższa.

 

Kindgebonden Budget

W Holandii można liczyć nie tylko na sam zasiłek rodzinny, ale w uzasadnionych przypadkach nawet na dodatek do takiego zasiłku. Dodatek nazywamy Kindgebonden Budget i wnioskować o niego mogą osoby, które mają przyznany Kinderbijslag i dzieci do 18 r.ż. Wychowujący nie mogą mieć zbyt wysokiego dochodu. Właściwie im mniejsze dochody, tym większy Kindgebonden Budget. Ważna jest także liczba podopiecznych i ich wiek. 

1 dziecko — dodatek do 1 150 euro

2 dzieci — dodatek do 2050 euro

3 i 4 dzieci — dodatek do 2 335 euro

5 dzieci i więcej — dodatek do 2 335 za czwórkę dzieci a za każde następne + 295 euro

 

Rozłąkowe

Rozłąkowe to dodatek finansowy, który można otrzymać, będąc w Holandii. Jest to dodatek dla współmałżonka bądź partnera. Wnioskować o rozłąkowe może osoba, której partner ma bardzo niskie zarobki lub w ogóle ich nie ma. Poza tym musi istnieć dowód na wspólne miejsce zamieszkania (minimum pół roku, w danym roku). Nawet jeżeli partner osiąga jakikolwiek dochód, nie może on być uzyskany w Holandii. Musi mieć także BSN SOFI numer.

Kwota przyznana w ramach rozłąkowego est zależna od wieku, a dokładnie roku urodzenia. Rok podatkowy 2019 umożliwił wypłacenie 2477 euro dla osób urodzonych przed rokiem 1963 i 661 euro dla tych, którzy urodzili się w 1963 lub później.

 

Zorgtoeslag

Kolejny dodatek, na który warto zwrócić uwagę. Jest to dodatek do ubezpieczenia, z którego mogą skorzystać osoby o niższych dochodach w Holandii. Warunkami otrzymania Zorgtoeslag są: legalna praca w Holandii, pełnoletniość i stałe opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dodatek do ubezpieczenia jest wsparciem dla opłat ubezpieczeniowych. Jest on stały i można się starać o jego przyznanie do roku wstecz. Na rok 2020 możliwe jest uzyskanie maksymalnie kwoty 104 euro miesięcznie. Wszystko zależy od wysokości zarobków wnioskodawcy.

 

Macie pytania dotyczące zasiłków i dodatków w Holandii? Skontaktujcie się z nami!

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!