Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Praca w Holandii — wszystko co musisz wiedzieć o urlopie i dodatku urlopowym!

Praca w Holandii — wszystko co musisz wiedzieć o urlopie i dodatku urlopowym!

 

Sezon wakacyjny trwa, dlatego warto wiedzieć wszystko na temat urlopu i możliwości pobrania dodatku urlopowego w Holandii!

 

Kto ma prawo do płatnego urlopu i dla kogo jest przeznaczony dodatek urlopowy?


W Holandii prawo do urlopu mają nie tylko osoby pracujące na kontrakcie, ale także Ci, którzy są zatrudnieni tymczasowo!

Z reguły każdemu pracownikowi, który pracuje na pełen etat w firmie, przysługuje 20 dni urlopu (płatnego). Warto jednak dowiedzieć się co jest zapisane w CAO konkretnej branży. Można się spodziewać, że dzięki takiemu zapisowi możliwe będzie wydłużenie urlopu płatnego o 4 lub 5 dni.

W przypadku osób pracujących tymczasowo sytuacja wygląda trochę inaczej. W Holandii na każdy przepracowany miesiąc przypadła 16 godzin urlopu. Warunek jest taki, że miesiąc ten musi być przepracowany w pełni. Jeżeli jest inaczej, to wyliczana jest proporcjonalna liczba godzin urlopowych do czasu przepracowanego. Nie trudno zliczyć, że osoby, które pracują średnio 40 godzin w tygodniu, będą miały 25 dni wolnych od pracy w roku. Urlop płatny w Holandii możemy wziąć na trzy tygodnie na raz lub 3 razy po tydzień.

 

WAŻNE! Holenderskie prawo pracy nie zezwala na zamianę godzin urlopowych na dodatkowe wynagrodzenie!

 

Dodatek urlopowy

 

Vakantiegeld, czyli dodatek urlopowy w Holandii może otrzymać każda pracująca osoba (niezależnie od rodzaju umowy). Kwota dodatku to 8% kwoty wynagrodzenia rocznego brutto. Zwykle dodatek jest przelewany na konto pracownika w maju, jednak jeżeli są osoby chętne otrzymywać tę kwotę podzieloną na raty, to mogą otrzymywać ją jako comiesięczny dodatek do pensji.

Polacy często wyjeżdżają do Holandii w ramach pracy tymczasowej i są zatrudniani przez agencje pracy. Właśnie dlatego przypominamy, że istnieje CAO dla tymczasowych pracowników, w których regulowane są wszelkie kwestie warte uwagi (tj. urlopy).

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!