Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Polacy zostają w Holandii

Polacy zostają w Holandii

Z powodu nienajlepszej pogody na początku wiosny, sezon przy zbiorach w Holandii opóźnił się o kilka tygodni. To dobra wiadomość dla osób, które nie znalazły jeszcze zajęcia w tym kraju. Rekrutacja pracowników w agencjach potrwa do końca maja.

            Otwarcie niemieckiego rynku pracy nie miało większego wpływu na poziom zainteresowania Polaków pracą w Holandii. Zdaniem przedstawicieli tamtejszych agencji, naszych rodaków w kraju tulipanów zatrzymały wyższe stawki oraz większa dostępność ofert pracy, których póki co nie brakuje. – Holenderskie firmy cały czas zgłaszają nam zapotrzebowanie na pracowników – mówi Ewa Janus z agencji Uitzendgroep Sun-Power z Venlo. – Pracodawcy stawiają przede wszystkim na sprawdzonych ludzi. Dlatego też wielu z nich chciałoby zatrudnić w tym sezonie te same osoby.

 

Większość z Polski

            A chętnych do pracy nie brakuje. – 70 proc. kandydatów zgłaszających się do naszej agencji wysyła aplikacje bezpośrednio z Polski. Pozostałe 30 proc. to osoby przebywające w Holandii i mające doświadczenie z pracy w tym kraju – mówi Ewa Janus. – Wśród kandydatów zainteresowanych zatrudnieniem w Holandii jest wielu 40-50-latków. Są to doświadczeni pracownicy z kilkunastoletnim stażem pracy w rolniczej branży. Ich słabą stroną jest jednak nieznajomość języków. Nie mają z tym problemu osoby młode, ale w ich przypadku brakuje często doświadczenia i kwalifikacji.

            Spośród wszystkich kandydatów starających się o zatrudnienie w Holandii można wyłonić dwie grupy. Pierwsza to pracownicy niewykwalifikowani, często bez doświadczenia i znajomości języka. Są gotowi do podjęcia jakiejkolwiek pracy, najlepiej w rolnictwie. Druga grupa to osoby z kwalifikacjami, które wiedzą z góry, w jakiej branży i na jakim stanowisku chcieliby pracować.

 

Sezonowo w rolnictwie

            Najwięcej ofert pracy dla Polaków czeka już tradycyjnie w rolnictwie i ogrodnictwie. To właśnie w tych sektorach zatrudnionych jest w Holandii najwięcej naszych rodaków. – Ze względu na dość długo utrzymujące się w tym roku niskie temperatury, sezon prac w rolnictwie i ogrodnictwie uległ opóźnieniu – mówi Ewa Janus. – Zazwyczaj zaczynają się one na początku marca, ale w tym roku, ze względu na pogodę przesunęło się to wszystko na kwiecień. Dlatego też rekrutacja pracowników potrwa do końca maja. Zwykle już w połowie tego miesiąca większość wakatów bywa obsadzona. To szansa dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli rozejrzeć się za jakąś ofertą dla siebie.

            Podstawowa stawka pracownika sezonowego w Holandii wynosi 8,35 euro na godzinę. Polacy zatrudnieni przy zbiorach ogórków, truskawek i pomidorów mają szansę zarobić 8,79 euro na godzinę. To dużo więcej niż w sąsiednich Niemczech. Pracownicy sezonowi zatrudnieni przy zbiorach i sortowaniu owoców w przetwórniach w zależności od wieku i liczby godzin są w stanie wyciągnąć 650-1400 euro miesięcznie. Praca przy zbiorach ogórków trwa 7-8 miesięcy. Osoby zatrudnione przy truskawkach w tunelach foliowych zaczęły już pracę na początku marca. Zbiory na polach zaczną się w czerwcu.

 

Praca w przemyśle

            Agencje zatrudnienia poszukają też pracowników do holenderskich fabryk, hurtowni i magazynów. Warunkiem podjęcia pracy jest komunikatywna znajomość języka angielskiego lub niemieckiego oraz gotowość do wyjazdu na co najmniej kilka miesięcy. Duże szanse na zatrudnienie w Holandii mają już tradycyjnie pakowacze, pracownicy linii produkcyjnej, magazynierzy i osoby odpowiedzialne za zbieranie zamówień

            Nie brakuje też ofert dla operatorów wózków widłowych, monterów konstrukcji stalowych i spawaczy. Minimalna stawka na jaką mogą liczyć tego rodzaju pracownicy wynosi 10 euro na godzinę. Wykonywanie tych zawodów wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień. Na szczęście większość holenderskich pracodawców honoruje polskie papiery.

               Pomimo dużego zainteresowania pracą w Holandii nie wszystkie stanowiska udaje się szybko obsadzić. Dotyczy to np. takich zawodów jak: monter instalacji klimatyzacyjnych i przemysłowych.

 

Co z antypolskimi nastrojami?

            Wielu naszych rodaków zainteresowanych wyjazdem do kraju tulipanów z niepokojem nasłuchuje wiadomości z holenderskich i polonijnych mediów. Chodzi o obawy związane z falą antypolskich nastrojów w Holandii. Mówi się, że osiągnęła ona punkt kulminacyjny, kiedy to holenderska partia PVV uruchomiła w internecie specjalna stronę, za pośrednictwem której można było zgłaszać donosy na Polaków.

            Jak się okazuje, cała ta sytuacja jest nieco przejaskrawiona przez media, a fala negatywnych postaw skierowanych przeciw naszym rodakom nie jest wcale tak duża jakby się mogło wydawać. – W rejonie Venlo, tuż przy granicy niemiecko-holenderskiej nie daje się odczuć jakichkolwiek wrogich postaw wobec Polaków – uspokaja Ewa Janus. – Nasi rodacy wyjeżdżający w region Limburgii nie mają się czego obawiać.

 

Dopłaty do zakwaterowania

            Podobnie jak w latach poprzednich, również u w tym roku, młodzi Polacy zatrudnieni w Holandii mogą liczyć na dofinansowanie do zakwaterowania. Maksymalna wysokość dodatku wynosi 63 euro tygodniowo. Pomoc finansowa kierowana jest do wszystkich osób, które nie przekroczyły 22-go roku życia.

            Najwyższe dopłaty trafią do osób w wieku 17-20 lat. W ich przypadku wysokość dotacji w praktyce pokryje niemal w całości wszystkie koszty związane z zamieszkaniem w Holandii. Dotyczy to wyłącznie kwater oferowanych przez agencje pracownikom sezonowym.

            Na dopłaty do zakwaterowania mogą też liczyć nieco starsze osoby, w wieku 21 i 22 lat. Po uwzględnieniu dotacji ich opłata za pokój wyniesie odpowiednio 6 euro i 33 euro tygodniowo (są to kwoty szacunkowe, które mogą się różnić w zależności od ceny pokoju).

Maciej Sibilak


Źródło: Praca i nauka za granicą, Nr 216

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!