Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Podatek drogowy, czyli jak jeździć po Holandii?

Podatek drogowy, czyli jak jeździć po Holandii?

 

Samochód to jedna z najwygodniejszych form transportu. Każdy, kto go ma przyzna, że ciężko byłoby mu wrócić do transportu publicznego. Nic dziwnego, że na czas pobytu w Holandii chcesz mieć auto przy sobie. Co musisz wiedzieć, aby móc przemierzać holenderskie drogi bez nieprzyjemnych konsekwencji? 

Podatek drogowy — co to takiego?

Podatek drogowy to nic innego jak opłata za możliwość poruszania się po drogach danego kraju. W Holandii podatkiem drogowym obciążony jest każdy samochód, a dochód pochodzący z podatku jest przeznaczony na utrzymanie dobrej jakości dróg. Podatek ten jest często oznaczany jako MRB, jest to skrót od jego nazwy — motorrijtuigenbelasting. Podatek drogowy jest opłacany w systemie rocznym lub kwartalnym a jego wysokość jest zależna zarówno od regionu, jak i rodzaju auta. Okazuje się, że najwięcej zapłacą posiadacze dużych samochodów z silnikiem diesla oraz samochodów na gaz. Oznacza to, że istotne przy wycenianiu takiego podatku są również masa samochodu, paliwo oraz cel, w jakim samochód jest używany.

Kto musi zapłacić MRB?

Właściwie każdy, kto jest zameldowany na terenie Holandii. Przypominamy, że ten, kto przebywa na terenie kraju dłużej niż 3 miesiące ma obowiązek zameldowania się. Poza osobami, które przebywają na terenie Holandii mniej niż 3 miesiące jest też inna grupa osób zwolnionych z opłacania podatku drogowego. Są to osoby, które zatrudnia zagraniczna firma i poruszają się samochodami zarejestrowanymi właśnie na taką firmę. Ten przepis dotyczy także osób, które prowadzą lub są w zarządzie takiej firmy zagranicznej.

 

„Co się stanie, jeśli nie opłacę podatku drogowego?”

Jeżdżąc po holenderskich drogach, zawsze trzeba być przygotowanym na kontrolę. Jeśli kontrola wykonywana przez urząd skarbowy wykaże, że podatek jest nieopłacony, kierowca będzie musiał zapłacić zaległy podatek oraz mandat w wysokości do 300 euro.

Warto wspomnieć, że 2020 rok przyniesie podwyżki podatku drogowego. Szczególnie odbije się to na kieszeniach osób, które posiadają starsze samochody z silnikiem diesla. Podwyżki są formą walki z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!