Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Planujesz ślub cywilny w Niemczech? Co musisz wiedzieć?

Planujesz ślub cywilny w Niemczech? Co musisz wiedzieć?

Standesamtliche Trauung, czyli niemiecki urząd stanu cywilnego — miejsce zawierania ślubu cywilnego. 

Jeżeli mieszkacie wraz z partnerem w Niemczech i zastanawiacie się nad ślubem cywilnym, warto, abyście zapoznali się z podstawowymi informacjami.

Jak wygląda ślub cywilny w Niemczech? 

Ślub w niemieckim urzędzie stanu cywilnego będzie różnił się od polskiego. Chodzi oczywiście o jego przebieg i zasady. Okazuje się bowiem, że mimo że w Polsce funkcjonuje wsparcie świadków, w Niemczech nie ma takiej tradycji. Nie znaczy to jednak, że świadkowie są wykluczeni. Jeżeli para młoda sobie ich życzy, mogą się oczywiście pojawić. Co więcej, w trakcie ślubu cywilnego nie ma również obrączek! W tym przypadku jest podobnie jak ze świadkami, obrączki mogą być, ale nie muszą. Zdarza się, że para młoda oraz urzędnik, który udziela im ślubu to jedyni uczestnicy całej ceremonii. Całe wydarzenie trwa do pół godziny i obejmuje czas oficjalnej ceremonii, jak i mniej oficjalnych gratulacji itp. 

Uwaga! Ślub cywilny w Niemczech może odbyć się poza urzędem, w wybranym przez parę młodą miejscu. Usługa ta będzie dodatkowym kosztem dla nowożeńców. 

  

Czy obywatelstwo ma znaczenie w przypadku ślubu cywilnego w Niemczech? 

Obywatelstwo polskie nie jest przeszkodą do zawarcia małżeństwa w niemieckim urzędzie stanu cywilnego. Ważne jednak, aby umówić się na konsultację z urzędnikiem. W trakcie takiej bezpłatnej konsultacji urzędnik dostosuje wymagania do indywidualnej sytuacji pary, przekaże i zbierze najważniejsze informacje. 

 

Jakie dokumenty należy przygotować chcąc zawrzeć małżeństwo w niemieckim urzędzie stanu cywilnego?  

W sytuacji, w której kandydaci na przyszłych małżonków są osobami wolnymi, bezdzietnymi i mają obywatelstwo polskie, niezbędne będą następujące dokumenty:  

  • zaświadczenie z polski o zdolności do zawarcia małżeństwa
  • odpis aktu urodzenia
  • dokument tożsamości 
  • rozszerzone zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech 

Ważne! Każdy dokument wydany w języku polskim, będzie musiał być przetłumaczony na niemiecki przez tłumacza przysięgłego. 

Kiedy macie już wszystkie dokumenty, powinniście zgłosić się do urzędu stanu Cywilnego w Niemczech i zarezerwować termin ślubu. W Niemczech najwcześniej możecie to zrobić sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!