Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Pendlerpauschale — dojazdy do pracy odliczone od podatku? 

Pendlerpauschale — dojazdy do pracy odliczone od podatku? 

Pendlerpauschale, czyli koszty, które ponosi pracownik, z powodu dojazdu do głównego miejsca pracy. Kto musi je ponieść i czy można je odliczyć od podatku?

Otóż można! W Niemczech istnieje coś takiego jak zwrot środków przez wydatki związane z przychodami. Nazywamy to Werbungskosten.

 

Jaki koszt można odliczyć?

Jeżeli chcecie odliczyć sobie wyżej wspomniany koszt, to musicie sięgnąć po załącznik "N" w deklaracji, jednak aby to zrobić, warto mieć świadomość, co Wam przysługuje.

Niemcy mogą odliczyć koszty podróży do pracy od podatku do aż 4,5 tysiąca euro na rok. Wylicza się to na podstawie kilometrów. Dla przykładu każdy kilometr przejechany do pracy skuterem, czy motocyklem to możliwość odliczenia 20 centów, a samochodem 35 centów. Z kolei w przypadku roweru nie będzie możliwości odliczenia koszów dojazdu.

Co ciekawe, niemieckie prawo podatkowe zakłada, że każdy podatnik może odliczyć od podatku tysiąc euro na wydatki, jednocześnie nie musząc tego dokumentować. Jeżeli więc nasze odliczenia względem przebytych kilometrów przebytych w drodze do pracy będą większe, to tym bardziej należy to zgłosić.

 

Pamiętajcie, że w trakcie rozliczenia musicie być dość konkretni, bo niemiecki US nie bierze pod uwagę nieograniczonych podróży do pracy. Osoby, które pracują 5 dni w tygodniu, będą rozliczane średnio z około 220 dojazdów do pracy i tak będą rozliczane.

 

Ważne! Zawsze, niezależnie od wygody i innych czynników, powinniście liczyć zgodnie z kilometrami, najkrótszą trasę do pracy! Tak też zrobi urząd. Dodatkowo urząd zaokrągla w dół więc jeżeli jedziecie do pracy 7,8 kilometra, to dla urzędu jedziecie 7 kilometrów.

 

Jak obliczyć zwrot? 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę realną liczbę przepracowanych dni. Nie liczy się tu urlop czy chorobowe. Potem obliczenia są już bardzo proste. Jeżeli pracownik dojeżdżał ileś razy w ciągu roku do pracy samochodem, to liczy się to następująco:

 

liczba dni x liczba kilometrów x stawka za kilometr = zwrot

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!