Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Obowiązkowy meldunek w Niemczech — sprawdź, czy dotyczy również Ciebie.

Obowiązkowy meldunek w Niemczech — sprawdź, czy dotyczy również Ciebie.

Czym jest niemiecki meldunek i kto musi go mieć? 

Jeżeli planujecie wyjazd do Niemiec na dłużej, to powinniście wiedzieć, kogo obowiązuje meldunek. W Niemczech meldunek pełni nieco inną funkcję niż w Polsce. Meldunek oznacza tam faktyczne miejsce zamieszkania, co jak wiemy w Polsce, nie zawsze ma takie zastosowanie. Jest to swojego rodzaju informacja o tym, gdzie mieszka osoba, ale nie stanowi dowodu na posiadanie nieruchomości.  

Meldunek w Niemczech, czyli Anmeldebestätigung jest niezbędny do załatwiania spraw codziennych t.j. założenie rachunku bankowego, sprawy urzędowe…

 

Kto musi mieć meldunek w Niemczech? 

Zasada jest prosta. Jeżeli emigrujesz do Niemiec i masz zamiar podjąć tam stałą pracę i zostać na dłużej niż trzy miesiące, to musisz się zameldować. Właściwie niezależnie od tego, co robisz w Niemczech, jeżeli Twój pobyt przekracza  okres 3 miesięcy, podlegasz obowiązkowi meldunkowemu. 

Z reguły, jeżeli musisz otrzymać meldunek, to musisz równie szybko się o niego starać. Zwykle jest to od 7 do 14 dni po przyjeździe na załatwienie sobie meldunku. Nie jest to jednak termin dla wszystkich. Terminy różnią się w zależności od landu, w którym przebywamy. 

 

Gdzie załatwić niemiecki meldunek? 

W celu uzyskania meldunku należ udać się do najbliższego urzędu miasta. W celu sprawdzenia, któremu urzędowi podlega mieszkanie, w którym planujesz przebywać, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej. Kiedy już dotrzesz na miejsce, dostaniesz wniosek, który musisz wypełnić. Wniosek o meldunek należy złożyć w oznaczonym okienku urzędu miasta. 

  

Konsekwencje za brak meldunku w Niemczech 

No cóż…konsekwencje nieposiadania meldunku w Niemczech mogą okazać się bardzo dotkliwe dla Twojej kieszeni. Jeżeli spróbujesz oszukać urząd, najpewniej skończy się to przypisaniem Ci najmniej korzystnej klasy podatkowej. Na tej podstawie rozliczenie będzie się wiązało z ponad 40-procentowym podatkiem! Dodatkowo możesz spotkać się z grzywną. Co więcej, urząd potrafi zastosować obie kary jednocześnie, dlatego sugerujemy, żeby meldować się zaraz po przyjeździe na dłuższy pobyt. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!