Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NORWEGIA | Tajemniczy lønnslipp

NORWEGIA | Tajemniczy lønnslipp

Pracując legalnie u norweskiego pracodawcy co miesiąc dostajesz pasek wypłaty (lønnslipp). Większość Polaków nie ma jednak pojęcia, jakie informacje się na nim znajdują – a w zasadzie jakie znaleźć się powinny. I choć to istotne, nie sprawdzają, czy wszystko jest tak, jak zgodnie z przepisami być powinno.

                Prócz twoich danych personalnych, na pasku wypłaty muszą się znaleźć wszystkie informacje, które dotyczą tego ile pieniędzy dostajesz i z jakiego tytułu. Pracodawca zobowiązany jest także wyszczególnić na nim także wszelkie potrącania jakich dokonał. Nie może także zabraknąć liczby przepracowanych godzin (Antall). I to pracownik powinien sprawdzić, czy pokrywa się ona z tym, ile faktycznie pracował i co wpisane ma na liście (timeliste). W razie jakichkolwiek różnic, trzeba natychmiast reagować i wyjaśnić sytuację.

                Lønnslipp to także dokument, na którym znaleźć się muszą informacje o przysługującej pracownikowi – zgodnie z umową – stawce podstawowej (timelønn). I tu istotne, że są branże, w których przepisy określają ustawowe minimum. Trzeba więc sprawdzić, czy pracodawca nie zaniża wynagrodzenia. Obowiązkowe jest także wyszczególnienie wszystkich nadgodzin i zaznaczenie, za ile z nich pracownik potrzyma wynagrodzenie (overtid), a ile „odbierze” w postaci dodatkowych dni wolnych (avspasering).

                Kolejny punkt paska wynagrodzeń to potrącenia. Znajduje się tu m.in. zaliczka na podatek dochodowy (forskuddstrekk). Na dokumencie nie może także zabraknąć informacji o świadczeniu urlopowym (feriepenger) – tu istotna jest informacja o procencie świadczenia, jaki otrzyma dany pracownik. Jeżeli pracownik otrzymuje inne świadczenia – np. diety za podróże służbowe, albo dokonywane są jakiekolwiek potrącenia z wynagrodzenia, wszystko to musi być odnotowane na lønnslipp.

MarSo

http://pracainauka.pl/aktualnosci/tajemniczy-lonnslipp

www.pracainauka.pl

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!