Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NORWEGIA | Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?

NORWEGIA | Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?

Wynajęcie mieszkania w krainie fiordów nie jest zbyt trudne, jeśli masz już tam pracę i potrafisz się dogadać po norwesku lub angielsku. W przeciwnym razie będziesz mieć z tym poważne kłopoty.

 

            Wielu Polaków wyjeżdżających do pracy w Norwegii za pośrednictwem agencji działających w kraju nie musi się troszczyć o znalezienie zakwaterowania, gdyż te najczęściej zapewnia na miejscu pracodawca. Miesięczny koszt takiego lokum waha się w granicach 4800-5600 koron miesięcznie. W kwocie tej ujęte są już wszystkie rachunki i opłaty. W takim mieszkaniu, przeznaczonym dla pracowników, mieszkają zazwyczaj dwie osoby. Znajduje się w nim salon, dwie sypialnie oraz łazienka i kuchnia.

 

Pokój na początek

            Mieszkanie zapewnione przez pracodawcę to w większości opcja dla pracowników wykwalifikowanych wysłanych do Norwegii przez agencje. Reszta musi poszukać zakwaterowania na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem na początek jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu typu Bofellesskap. Są to lokale kilkupokojowe, w których wynajmowane są pojedyncze pomieszczenia. Kuchnia i łazienka są wspólne. Taki pokój można już znaleźć za 2000-2500 koron miesięcznie. Sporym zainteresowaniem Polaków cieszą się mieszkania typu hybel. To odpowiednik polskiej kawalerki, często zlokalizowanej przy jednorodzinnych domach. Ceny 3000-5000 koron, w zależności od miejsca i standardu.

            Zainteresowanych wynajęciem mieszkania w Norwegii czeka kilka przeszkód. Po pierwsze trzeba być przygotowanym finansowo na opłacenie depozytu i czynszu z góry. Pamiętaj, że nikt nie podpisze z tobą umowy najmu, jeśli nie będzie miał gwarancji, że będziesz w stanie opłacać czynszu. Po drugie właściciel lokalu może zechcieć przedstawienia referencji z poprzedniego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji warto poprosić o wystawienie pozytywnej opinii swojego pracodawcę.

            Opłata za wynajem mieszkania z sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką waha się w granicach 3500-6000 koron. Najdrożej jest w Oslo i Trondheim, najtaniej na obrzeżach mniejszych miast. Na mieszkanie z dwoma sypialniami trzeba wyłożyć 4500-8000 koron miesięcznie. Wynajęcie całego domu to wydatek co najmniej 7000-8000 koron. W przypadku mniejszych budynków, o niskim standardzie można trafić na coś tańszego. Do opłaty za wynajem trzeba doliczyć rachunki za ogrzewanie i prąd. Opłata za wodę wliczana jest najczęściej w czynsz.

 

Ogłoszenia

            Ogłoszeń (annonser) z mieszkaniami szukaj w lokalnych gazetach i na witrynach internetowych pod hasłem „bolig til leie”. Warto zajrzeć na strony: www.finn.no, www.zett.no, www.hybel.no, www.htl.no, www.obos.no i www.bolignorge.no. Klikając na zakładkę „avansert sok”, możesz szczegółowo określić swoje wymagania co do typu mieszkania, liczby pokoi, opłaty za czynsz itp. Adnotacja „1 soverom” oznacza to lokal z jedną sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką.

            Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biur pośrednictwa wynajmu nieruchomości. Znajdziesz je na stronach internetowych: www.utleiemegleren.no. www.boligutleie.no. W większości agencji spotkasz się z pracownikami mówiącymi po angielsku. Nie licz jednak na to, że uda ci się coś wynająć na kilka tygodni. Minimalny okres to co najmniej sześć miesięcy, a najczęściej rok. Depozyt stanowi zwykle wysokość 2-3 miesięcznego czynszu.

 

Pod namiotem

            Najtańszym, choć najmniej komfortowym rozwiązaniem jest wynajęcie miejsca na polu biwakowym (namiot) lub w domku letniskowym. Kempingi znajdują się zwykle przy drodze, co kilkadziesiąt kilometrów. Można je znaleźć prawie w każdym mieście.

            W zależności od pola kempingowego, doba za nocleg pod namiotem dla dwóch osób kosztuje w granicach 90-170 koron. Drożej jest w schroniskach i domkach letniskowych. Za nocleg zapłacisz tam ok. 400 koron. Jeszcze wyższe ceny są w obiektach typu bed&breakfast oferujących spanie ze śniadaniem.

            Adresy i kontakty z tysiącami miejsc noclegowych w norweskich hotelach, domkach letniskowych, schroniskach, na kempingach i farmach znajdziesz na stronie www.rlb.no/accommodation. Hosteli szukaj na www.vandrerhjem.no.

            Możesz też rozbić namiot na dziko. W Norwegii jest to dopuszczalne, pod warunkiem, że zrobisz to w odległości co najmniej 150 metrów od zabudowań. Zapewnisz sobie w ten sposób bezpłatne zakwaterowanie. Niestety, z powodu zimnego klimatu jest to rozwiązanie przejściowe.

 

Słowniczek

Hus – dom

Stue – salon

Rom – pokój

Leie – czynsz

Etasje – piętro

Kjřkken – kuchnia

Soverom – sypialnia

Til leie – do wynajęcia

Boligareal – powierzchnia

Rekkehus – dom szeregowy

Bolig, Leilighet – mieszkanie

Enebolig – dom wolnostojący

Bolig type – rodzaj mieszkania

Utleid – nieaktualne (ogłoszenie)

Blokkleilighet – mieszkanie w bloku

Toppleilighet – mieszkanie na poddaszu

Hybel – odpowiednik polskiej kawalerki

Leie pr. mnd. – miesięczna opłata za czynsz

Leie inkl. Strom – czynsz zawiera opłatę za prąd

Moblert/Umoblert – umeblowane/nieumeblowane

Depositum 3 maneders leie – depozyt w wysokości trzymiesięcznego czynszu

Bofellesskap – kilkupokojowe mieszkanie, w którym wynajmowane są pojedyncze pokoje (wspólna kuchnia i łazienka)

Tomannsbolig – dom bliźniak/dom z dwoma mieszkaniami, vertikaldelt (dzielony w pionie), lub horisontaldelt (w poziomie)

 

Maciej Sibilak

Źródło: Praca i nauka za granicą, Nr 277, str. 8

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!