Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niewykorzystany urlop w Niemczech? Co zrobić? 

Niewykorzystany urlop w Niemczech? Co zrobić? 

Zgodnie z Niemieckimi przepisami, a dokładniej Federalną Ustawą Urlopową, niemiecki pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu w pracy urlop w danym roku. Jeżeli zatem liczycie na to, że ten rok, albo dwa poświęcicie na pracę, a potem zrobicie sobie bardzo długie wakacje, to może nie zadziałać. Szczególnie gdy nie macie poważnego powodu, dla którego nie możecie na daną chwilę wykorzystać urlopu. 

Tu mamy pierwszą wskazówkę. Zgodnie z niemieckimi przepisami, pracownik może przełożyć dni urlopowe na kolejny rok pod warunkiem, że miał ważny powód, aby to zrobić. Takim powodem będzie przede wszystkim choroba, ale nie tylko.

Każdy pracownik, który z powodu choroby nie wykorzystał w pełno urlopu w danym roku, będzie mógł to zrobić do ostatniego dnia marca roku kolejnego. 

Uwaga! Poszczególne firmy mogą inaczej zarządzać urlopem swoich pracowników i pozwalać na wykorzystanie dni wolnych w kolejnym roku, mimo braku większego powodu. Takie ustalenia mogą być zapisane w umowie o pracę.

 

Urlop bez konsultacji z pracodawcą

Z pewnością pomyśleliście to co my, ale dla pewności napiszemy dwa słowa. Nawet jeżeli pracodawca upiera się i nie chce dać nam urlopu, to nie powinniśmy brać go na własną rękę i po prostu nie przychodzić do pracy. Może mieć to swoje konsekwencje w postaci zwolnienia. 

 

Czy pracodawca może przemilczeć niewykorzystany urlop w Niemczech?  

Otóż nie. Zgodnie z niemieckim prawem, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika, że zbliża się moment wygaśnięcia jego urlopu płatnego. Jednocześnie powinien on wyznaczyć termin, w którym pracownik może wykorzystać swój urlop, tak aby go nie stracić. 

 

Choroba w trakcie urlopu w Niemczech 

Zdarza się i tak. Co zrobić gdy będąc na urlopie, rozkłada nas grypa? W takim przypadku oczywiście należy udać się do lekarza i otrzymać od niego zwolnienie lekarskie. Od chwili wejścia w życie zwolnienia lekarskiego pracownik nie przebywa na urlopie, a na zwolnieniu. Urlop staje się nieważne, a jego dni są do wykorzystania w późniejszym terminie.

Podobnie sytuacja ma się w tej skrajnej sytuacji, w której pracownik choruje na przełomie marca i kwietnia kolejnego roku i nie może wykorzystać zaległego urlopu do ostatniego dnia marca. W tym przypadku nie traci od możliwości wykorzystania urlopu płatnego.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!