Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niemcy - umowa na czas określony. Ile może obowiązywać?

Niemcy - umowa na czas określony. Ile może obowiązywać?

W Polsce umowa na czas nieokreślony jest marzeniem większości osób posiadających umowę o pracę. Jest ona wyznacznikiem stabilnego zatrudnienia. Jak sytuacja wygląda w Niemczech? Ile czasu pracownik może mieć umowę na czas określony i co ona oznacza?

W Niemczech umowa na czas określony może występować wtedy, gdy prawo niemieckie na to zezwala. To kraj, w którym praca jest regulowana różnymi dokumentami prawnymi, jednak w kwestii pracy a czas nieokreślony, przepisy zapisane są w ustawie o pracy w niepełnym wymiarze i umów na czas określony.

 

Czym jest Kettenbefristung?

Kettenbefristung to nic innego jak wielokrotne zatrudnianie pracownika na umowie na czas okreśony. Co to oznacza? To dość częsta praktyka w Niemczech - z naszej perspektywy nie do końca sprawiedliwa, ale faktycznie tak jest. Mimo, że często można się spotkać z opinią, że wielokrotne zatrudnianie pracownika na umowie na czas określony w Niemczech, jest nielegalne - nie jest to prawda. Warunkiem jednak jest to, że musi istnieć jasny powód, dla którego taka umowa ma zostać odnowiona. Wieczne odnawianie umowy na czas określony bez ważnego powodu nie jest zgodne z prawem.

 

Ile czasu można pracować na umowie na czas określony w Niemczech?

Jeżeli nie zachodzi żadna okoliczność wskazująca na to, aby pracownik musiał pracować na czas określony dłużej, to pracodawca może zatrudniać w ramach takiej umowy maksymalnie przez 2 lata. W ramach tych 2 lat, umowa na czas określony może być przedłużona najwięcej 3 razy.

 

Istnieją wyjątki? Jak wszędzie!

Nowe przedsiębiorstwa mogą zatrudnić pracowników w ramach umowy na czas określony. Mogą to robić wielokrotnie do 4 lat. Z kolei pracownicy po 52 roku życia, będący minimum 4 miesiące na bezrobociu mogą zawierać takie umowy aż do 5 lat!

 

 

Wieczna umowa na czas nieokreślony w Niemczech?

Jak wspominaliśmy wcześniej, to również jest możliwe. Musi jednak zachodzić pewny powód, dla którego umowa na czas nieokreślony nie może wejść w życie w danym przypadku.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!