Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NIEMCY | "Tymczasowo" za Odrą

NIEMCY |

Praca pod szyldem agencji nie jest w Niemczech tak popularna jak na Wyspach czy w Holandii, ale szybko zyskuje na znaczeniu. Liczbę pracowników tymczasowych szacuje się obecnie na około 800 tysięcy. Ich zarobki od 1 listopada nie mogą być niższe jak 8,19 euro/h w landach zachodnich oraz 7,50 euro/h w landach wschodnich. Jest to dużo więcej niż stawki na jakie możemy liczyć np. przy zbieraniu truskawek.

            Niemieckie agencje pracy tymczasowej, jak to w Niemczech, podlegają surowym rygorom. Są zobligowane do zagwarantowania warunków zatrudnienia i uprawnień do świadczeń na takich samych zasadach jakie muszą zapewnić pracodawcy zatrudniający na stałe. Różnica polega jedynie na tym, że agencje nie zapewniają stałego zatrudnienia. Bywa, że praca jest tylko przez kilka tygodni lub miesięcy.

 

35 godzin tygodniowo

            Tydzień pracy w agencji wynosi obligatoryjnie 35 godzin. Jeśli pośrednik nie zdoła nam zapewnić takiego wymiaru czasu pracy, to jego problem. Zapłacić i tak musi. Za nadgodziny należy się dodatek 25%, za pracę w nocy tyle samo, za pracę w niedziele – plus 50%, za święta – plus 100%. Równolegle nabywa się wszystkie prawa do świadczeń, tak jak zatrudnieni na stałe. Np. prawo do płatnego urlopu w wymiarze 24 dni roboczych w pierwszych roku zatrudnienia, do 30 dni w piątym roku zatrudnienia.

            Jednak mało kto pracuje pod szyldem agencji przez kilka lat. Zazwyczaj jest to zajęcie na kilka miesięcy. Potem albo znajduje się inne, raczej stałe zajęcie, albo ląduje w „pośredniaku” i żyje z zasiłku.

            Minimalne stawki godzinowe jakie mogą oferować agencje pracy tymczasowej są nad Renem regulowane odgórnie. Od listopada nastąpiła kolejna podwyżka. Jednak średni poziom zarobków nie jest w tym sektorze, jak na niemieckie realia, imponujący, gdyż w 2011 roku wyniósł 1419 euro (brutto) miesięcznie. Dla porównania, średnia płaca brutto w całej gospodarce wyniosła w tymże roku 2702 euro.

            Liczba agencji pracy tymczasowej stale rośnie. Według danych za 2011 rok było ich 17700. Tylko 13% zatrudniało ponad 100 osób, a ponad połowa nie miała do dyspozycji więcej niż 20 pracowników.

 

Branże i sektory

            W odróżnieniu od specyfiki brytyjskiej (gdzie „temporary” agencje wysyłają pracowników przede wszystkim do fabryk) oraz holenderskiej (w kraju tulipanów z usług takich agencji korzystają głównie firmy z branży rolnej), w Niemczech „tymczasowym” trafia się najczęściej praca przy sprzątaniu lub przy opiece, a także w branży budowlanej. Dość dużą rolę pełnią agencje także w przemyśle samochodowym, który zależnie od koniunktury potrzebują raz więcej, raz mniej pracowników.  

            Okazuje się, że niemieckie firmy coraz chętniej korzystają z usług agencji pośrednictwa, gdyż to one biorą na siebie ciężar ryzyka zatrudnienia nieznanej osoby. Taka strategia oznacza dla nas, że starania o bezpośredni angaż w niemieckiej firmie z reguły nie mają szans powodzenia. Lepiej od razu zgłosić się do agencji pracy tymczasowej. W ten sposób szybciej dostaniemy pracę, chociaż na gorszych warunkach i za niższą stawkę. Będziemy mieli jednak realną nadzieje, że po jakimś czasie, gdy pracodawca przekona się do nas, zaproponuje nam bezpośrednią umowę i lepsze warunki.

            Niemieccy pracodawcy uznają polskie dyplomy i certyfikaty. Trzeba je tylko przetłumaczyć na język niemiecki. Choć agencje deklarują, że nasi rodacy mogą liczyć na takie same warunki zatrudnienia jak Niemcy, to w praktyce bywa z tym różnie.

 

Obowiązkowa rejestracja

            Agencje pracy tymczasowej muszą w Niemczech zarejestrować się w specjalnej bazie prowadzonej przez urząd pracy (Arbeitsagentur). Działalność agencji pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassung) wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji tymczasowych pracy. Rejestr prowadzony jest przez regionalne dyrekcje niemieckiego urzędu pracy (Regionaldirektion). Dokumentem potwierdzającym wpis do rejestru jest wydawane agencji pracy tymczasowej pozwolenie (Erlaubnis). 

            Jeżeli chcesz sprawdzić, czy niemiecka agencja działa legalnie, wystosuj zapytanie do właściwej dyrekcji regionalnej. Wykaz dyrekcji znajduje się na stronie internetowej niemieckiego urzędu pracy (Agentur für Arbeit).

Wymóg rejestracji dotyczy także polskich agencji pracy tymczasowej, które chcą wysyłać swoich pracowników do wykonania konkretnego zlecenia za Odrą. Wykaz polskich agencji pracy tymczasowej działających na terenie Niemiec prowadzi dyrekcja regionalna w Düsseldorfie,  tel.02114306 lub 538 – 664 – 678

 

W poszukiwaniu ofert

            Szukając ofert w niemieckich agencjach pracy tymczasowej najlepiej skorzystać z internetu. Hasła kluczowe jakich powinniśmy użyć to np. Zeitarbeit, Zeitarbeitsagentur, Arbeitnehmerüberlassung. W największej niemieckiej bazie z ofertami pracy jaka znajduje się na portalu www.arbetsagentur.de, oferty pracy tymczasowej można łatwo rozpoznać już po samych nazwach agencji. Zdarza się, że można trafić do Niemiec jako pracownik tymczasowy za pośrednictwem polskiej agencji.

            Obecnie niemieckie „zeitarbeit” agencje informują o 160 tysiącach wolnych miejsc pracy. Ta sytuacja nie zmienia się od kilku lat. Chodzi tu głównie o pracowników z wyższymi kwalifikacjami, których nad Renem trudno pozyskać.

 

Tu najdziesz agencje i pracę:

www.zeitarbeit-nachrichten.de – strona poświęcona agencjom pracy tymczasowej; znajduje się tu wykaz ponad 100 agencji uszeregowanych według branż, w tym 9 agencji,  które oferują pracę wyłącznie w systemie „Zeitarbeit”

www.marktplatz-zeitarbeit.de – oferty pracy tymczasowej

www.zeitarbeitsfimenliste.de – na tej stronie można wyszukiwać agencje pracy tymczasowej według kilku wybranych kryteriów

www.ig-zeitarbeit.de – strona powstała z inicjatywy niemieckich agencji pracy tymczasowej; wszystko o przepisach, aktualne informacje z branży

 

Józef Leszczyński

 

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 233, 24.12. - 06.01.2013, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!