Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NIEMCY | Niemcy płacą nawet do 25 tys. euro!

NIEMCY | Niemcy płacą nawet do 25 tys. euro!

Po ubiegłorocznym wyroku sądu unijnego w Luksemburgu, który uznał, że niemiecki zasiłek na dzieci (Kindergeld) należy się nawet jeśli ktoś pracował w tym kraju sześć lat temu i tylko przez trzy miesiące, ruszyła prawdziwa lawina wniosków o zaległe świadczenie.

            Urząd w Bautzen, który zajmuje się wnioskami z Polski i innych krajów naszej części Europy, obecnie jest dosłownie zawalony korespondencją wnioskodawców. Na weryfikację czeka 30 tys. wniosków. Niektóre jeszcze z 2012 roku. W skrajnych przypadkach kasa rodzinna wypłacała jednorazowo 25 tys. euro. O Kindergeld można się ubiegać za okres do czterech lat wstecz.

 

            Sąd w Luksemburgu orzekał w konkretnej sprawie, którą wniósł Waldemar Hudziński. Chodziło mu o 304 euro świadczenia za trzy miesiące pracy w Niemczech. Dzisiaj kwota o jaką ubiegają się zagraniczni pracownicy wynosi w sumie pół miliarda euro.

 

            Do urzędu w Bautzen codziennie napływają nowe wnioski. Bywa, że jednocześnie wpływa 100 do 200 wniosków przygotowanych przez to samo biuro. – Nie ma się czemu dziwić – wyjaśnia jeden z urzędników, - jeśli pracownik zarabia 1000 euro miesięcznie i ma dwoje dzieci, to jego „płaca” z powodu zasiłku wzrasta prawie o 40 procent.


            Wiele wniosków jest jednak odrzucanych już po wstępnej weryfikacji. Sędziowie z Luksemburga uznali bowiem, że Kindergeld należy się zagranicznym pracownikom, ale pod warunkiem iż „w pełni podlegają opodatkowaniu w Niemczech”. W praktyce oznacza to, że trzeba wykazać iż mieszkało się w Niemczech w danym roku przynajmniej przez sześć miesięcy (dokładnie - 186 dni), albo że główne źródło dochodów pochodziło z tego kraju. Ten drugi warunek jest możliwy do spełnienia nawet gdy w Niemczech zatrudnienie trwało tylko kilka miesięcy, ale wówczas dochody osiągane w Polsce muszą być bardzo niskie. A tak właśnie było w przypadku Waldemara Hudzińskiego.

jl

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 269, str. 1

www.pracainauka.pl

Jak uzyskać świadczenie rodzinne Kindergeld? Sprawdź tutaj! Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!