Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niemcy – jakie prawa przysługują pracownikowi w trakcie epidemii koronawirusa?

Niemcy – jakie prawa przysługują pracownikowi w trakcie epidemii koronawirusa?

Niemcy są krajem, który radzi sobie dobrze z epidemią koronawirusa, jednak zachorowań jest wciąż bardzo dużo. Często miejsce pracy może stanowić zagrożenie dla pracowników, dlatego tak istotne jest zadbanie o reżim sanitarny.

Mimo że niemieccy pracownicy powoli uczą się żyć z obowiązującymi nakazami i zakazami, to wielu z nich wolałoby zostać w domu, nie zagrażając zdrowiu swojemu i swoich bliskich.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że sam strach przed zarażeniem nowym wirusem SARS-CoV-2 nie jest powodem do tego, aby pozostać w domu dla profilaktyki. Oznacza to, że żaden pracodawca nie przyjmie takiej argumentacji.

Jeżeli jest to możliwe, to bardzo wielu pracodawców zleca swoim pracownikom pracę zdalną, czyli pracę z domu. Warunki, na jakich pracownik ma pracować w domu, muszą być jasno określone z pracodawcą. Są jednak zawody, w których praca na odległość jest niemożliwa. W przypadku wątpliwości zawsze warto zajrzeć do umowy, ale większość z nich reguluje, że miejsce pracy ma odbywać się w przedsiębiorstwie, chyba że pracodawca zleci inaczej. Pracownik, który nie uprzedzi pracodawcy i nie zjawi się w miejscu pracy, może mieć duże nieprzyjemności (upomnienie, a nawet zwolnienie).

Co jednak z rodzicami, których pociechy pozostają w domach ze względu na zamknięte szkoły i przedszkola?

Zgodnie z niemieckim prawem, jeżeli faktycznie nie ma żadnej możliwości opieki dzieckiem, to pracownik może nie zjawić się w pracy, poświęcając ten czas opiece. Kodeks cywilny zakłada, że jeżeli ten czas nie jest wydłużony, to takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Sytuacja związana z epidemią jest dość nietypowa, ale zakłada, że pracodawca musi uregulować te sprawy z pracownikiem np. umożliwić wykorzystanie płatnego urlopu.

Z kolei kodeks socjalny przewiduje, że nie mamy możliwości przewidzenia, jak długo będziemy musieli zostać w domu, to każdy pracujący rodzic, który jest w związku małżeńskim, ma możliwość wzięcia 10 dni chorobowych „na dziecko”. Osoby, które samotnie wychowują dzieci, mogą wziąć 20 dni wolnego. Jest to czas, w którym pracownicy mogą przebywać w domu wraz z dziećmi i otrzymywać wynagrodzenie.

 

Ważne! Jeżeli w zakładzie pracy znajduje lub znajdowała się osoba zarażona koronawirusem, to pracodawca ma obowiązek poinformować o tym resztę pracowników.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!