Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NIEMCY | Görlitz zaprasza

NIEMCY | Görlitz zaprasza

W tym niemieckim, nadgranicznym mieście położonym tylko 170 km od Wrocławia setki wyremontowanych mieszkań stoi pustych i czeka na wynajęcie. M3 można wynająć już za 200-300 euro. To znacznie taniej niż we Wrocławiu.

 

            Władzom Görlitz tak bardzo zależy na wzroście liczby mieszkańców, że nie czynią żadnej różnicy i swój specjalny pakiet powitalny adresują do wszystkich zainteresowanych, w tym do mieszkających za miedzą Polaków.

 

Tragedia migracyjna

            Görlitz było dużym, ludnym miastem już przed I wojną światową, kiedy liczba ludności dobijała do 100 tysięcy. Później bywało różnie, ale aż do końca lat 80-tych miasto funkcjonowało w miarę normalnie. Z początkiem lat 90-tych, po zjednoczeniu RFN i NRD, doszło do wielkiej migracji ludności ze wschodnich landów do zachodnich. W sumie przeniosło się na Zachód ponad 2 mln Niemców. Najbardziej ucierpiały miasta położone najdalej na wschód, nadgraniczne. Z Görlitz w okresie od końca lat 80-tych do 2010 roku wyjechało około 20 tys. ludzi, a liczba mieszkańców zmniejszyła się z 80 do 56 tysięcy.

            Ostatnimi laty władze miasta czynią ogromne wysiłki aby zahamować upadek Görlitz. Nakładem setek mln euro wyremontowano tysiące mieszkań, tak w starych kamienicach jak poenerdowskich blokach. Dawny blask odzyskała starówka. Tylko z pracą jak było trudno, tak dalej nie jest najlepiej.

 

Pakiet powitalny

            Władze miasta, przedsiębiorstwa komunalne oraz kilka prywatnych firm złożyły się na pakiet pomocy finansowej, z którego może skorzystać każdy nowy mieszkaniec. Najważniejsze składniki tego pakietu to:

- zwolnienie z czynszu przez pierwsze trzy miesiące pobytu,

- po upływie roku, zwrot na konto średniej, miesięcznej opłaty za energie elektryczną; ponadto prawo do korzystania z energooszczędnego pakietu,

- dwa noclegi dla dwóch osób w schronisku w czasie przeprowadzki,

- darmowy bilet na komunikację miejską przez pierwsze trzy miesiące pobytu,

- rok bezpłatnego utrzymania konta w banku,

- rok bezpłatnego ubezpieczenia mieszkania,

            Do pakietu dołożyła się też miejscowa gazeta „Sächische Zeitung”, która funduje nowoprzybyłym miesięczną prenumeratę. Natomiast browar Landskron dorzuca sześciopak piwa.

            Akcja promocyjna zachęcająca do osiedlania się w Görlitz prowadzona jest od listopada 2012 roku. Ostatnio została przedłużona do końca 2015 roku.

 

Wszystko po polsku

            O tym, że władzom miasta zależy także na przybyszach z Polski świadczy strona internetowa przedsiębiorstwa komunalnego WBG (www4.wbg-goerlitz.de), na której wiele istotnych informacji jest dostępnych także w języku polskim. Wystarczy kliknąć, po lewej, na polską flagę.

            Na stronie WBG znajdziemy szczegółowy wykaz mieszkań, które aktualnie można wynająć. Wybór jest bardzo szeroki. Wszystkie lokale są wyremontowane i posiadają pełny węzeł sanitarny. Dodatkowe informacje można uzyskać także w języku polskim, dzwoniąc na wskazany numer telefonu lub wysyłając meila. Wyjaśnień udziela zatrudniona przez WBG Polka, Dorota Chuderska.

            Warto zajrzeć także na stronę www.umziehen-nach-goerlitz.de, na które podane są szczegóły odnośnie Pakietu powitalnego. Ta strona również jest dostępna po polsku.

 

Problem z pracą

            Tysiące Niemców wyjechało z Görlitz, gdyż po zjednoczeniu, gdy upadło wiele dotowanych przez państwo przedsiębiorstw, trudno tam było o pracę. Ponadto, w zachodnich landach, na tym samym stanowisku można było zarobić dużo więcej. Ta sytuacja, choć już nie w tak drastycznej postaci, utrzymuje się do dzisiaj. Wszystko zależy jednak od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia. Lekarz, pielęgniarka, doświadczony mechanik czy elektryk z pewnością znajdą zajęcie w swoim fachu. Dużo trudniej o stanowiska pracy nie wymagające kwalifikacji, jak np. w magazynach czy w fabryce przy taśmie.

            Zgodnie z unijnymi przepisami, mamy prawo przebywać w innym, unijnym kraju do 6 miesięcy w poszukiwania pracy. Po tym okresie możemy dostać wezwanie do urzędu celem złożenia wyjaśnień. Jeśli nie pokażemy umowy o pracę ani nie wykażemy się odpowiednimi zasobami na koncie bankowym, urząd może zażądać opuszczenia Niemiec, i to mimo ważnej umowy wynajmu mieszkania.

            Awaryjnym rozwiązaniem może być podjęcie pracy po polskiej stronie granicy, w sąsiednim Zgorzelcu. Jednak wtedy możemy mieć problemy z dostępem do niemieckich świadczeń i zasiłków społecznych, w tym do zasiłku na dzieci – Kindergeld. A jest tu o co walczyć, bo chodzi o setki euro w skali miesiąca. W przypadku niektórych świadczeń wystarczy samo zameldowanie w Niemczech. Ale są też takie, gdzie warunkiem niezbędnym jest opłacanie składek ubezpieczeniowych w niemieckim ZUS-ie.

 

Zbigniew Greźlikowski

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 273, str. 6

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!