Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Niemcy- czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym?

Niemcy- czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym?

 

Okazuje się, że niemieckie prawo pracy zezwala pracodawcy na wypowiedzenie umowy osobom przebywającym na zwolnieniu chorobowym. Dobra informacja jest jednak taka, że pracodawca może to zrobić w przypadku określonych sytuacji.

 

Kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika?

Zwolnienie pracownika może dotyczyć sytuacji, w której pracownik w wyniku choroby traci umiejętności czy możliwości do wykonywania danej pracy. Kiedy na przykład pracownik w branży budowlanej niefortunnie złamie nogę z przemieszczeniem i zostanie uziemiony na długi czas przez gips i późniejsze rehabilitacje, to niestety traci on umiejętności pozwalające mu wrócić do pracy. W takiej sytuacji pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy pracownikowi.

 

Wobec tej informacji pracodawca może także zwolnić swojego pracownika nawet w przypadku grypy. Może to jednak uczynić dopiero w momencie, kiedy nieobecności spowodowane wciąż nawracającą grypą będą powodowały chroniczną absencję w pracy.

Niemieckie prawo zakłada, że pracownik może być nieobecny w pracy z powodu choroby łącznie przez 6 tygodni w roku. Nie ma jednak wątpliwości, że każdy przypadek jest inny, dlatego też każdy musi być rozpatrywany indywidualnie.

 

Jeżeli pracodawca przedstawi pracownikowi wypowiedzenia, które jest spowodowane częstymi chorobami, pracownik może je albo pokornie przyjąć, albo wyrazić swój sprzeciw.

 

Jeżeli pracownik będzie chciał zostać w pracy i zrobi wszystko, aby otrzymać posadę, ma możliwość zgłoszenia sprawy do sądu do 3 tygodni od dnia uzyskania wypowiedzenia! Co ważne, po upływie 3 tygodni wypowiedzenie nabiera mocy prawnej. W przypadku osób, które przebywały w szpitalu, liczy się dzień powrotu do domu i od tego czasu liczymy 3 tygodnie.

 

Cała procedura nie jest jednak tak prosta. Jeżeli pracodawca z pełnym przekonaniem chce wypowiedzieć umowę swojemu pracownikowi z powodu jego chronicznej choroby, będzie musiał udowodnić, że jego pracownik dużo chorował w trakcie pracy, ale że sytuacja nie zmieni się również w przyszłości. W tym momencie pracownik ma możliwość udostępnienia informacji poprzez swojego lekarza. Będą to informacje o stanie zdrowia i o powodach, dla których w danych terminach pracownik nie mógł pojawić się w pracy. Lekarz może przekazać również informacje na temat tego, czy choroby, które spowodowały absencję pracownika w przyszłości uniemożliwić mu pracę. Jeżeli były to np. złamany nos czy zerwane więzadło, to jest pewność, że nie wpłynie to na prace w przyszłości. W takiej sytuacji pracodawca przegrałby sprawę w sądzie.

 

Jeżeli jednak okaże się, że wszystkie zwolnienia były spowodowane jednym, przewlekłym schorzeniem to sytuacja pracownika jest już nieco gorsza. Jeżeli ma on np. problemy z kręgosłupem, a w pracy musi dźwigać ciężary, to wysoko prawdopodobna jest sytuacja, że w przyszłości pracownik dalej będzie korzystał ze zwolnień lekarskich. Wtedy pracodawca jest na wygranej pozycji.

 

Są jednak przypadku osób, których pracodawca NIE może zwolnić z pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego. Należą do nich:

 

* kobiet w ciąży, które skorzystały ze zwolnienia chorobowego

* kobiety do 4 miesięcy po urodzeniu dziecka

* osoby niepełnosprawne (chyba, że pracodawca uzyska zgodę z urzędu zajmującego się sprawami integracji)

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!