Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NIEMCY | Cztery pułapki dla nowych

NIEMCY | Cztery pułapki dla nowych

Kto zna język i realia życia za Odrą, nie ma się czego obawiać. Kto jednak jest z tą wiedzą na bakier, musi przygotować się na to, że może mieć problemy. Im słabsza znajomość niemieckiego, tym większe.

                Bariera językowa to pierwsza i największa pułapka, która czeka w Niemczech na imigrantów. Bez wystarczającej znajomości języka nie sposób załatwić jakąkolwiek sprawę urzędową. Coraz trudniej też znaleźć pracodawcę, który gotów jest na dobrych warunkach zatrudnić pracownika, z którym będzie miał problem porozumieć się.

                Kolejne najczęściej występujące problemy, to wynajęcie mieszkania i wyjazd do niesprawdzonego pracodawcy. Imigranci często dopiero na miejscu orientują się, że zostali oszukani przez pośrednika lub pracodawcę. I wtedy zaczynają się problemy. Bez wystarczającej znajomości języka i pieniędzy są na straconej pozycji. Pieniądze okazują się też często barierą nie do pokonania w kwestii wynajmu mieszkania. Niejednokrotnie zdarza się, że Polaka który dopiero przyjechał za Odrę i szuka pierwszego mieszkania, nie stać na jego wynajem. O ile z miesięcznym czynszem jest w stanie sobie poradzić, to nie stać go na wpłacenie obowiązkowej kaucji, zwykle w wysokości dwóch lub trzech czynszów.

                Sporą wiedzą i przezornością muszą wykazać się ci, którzy zamierzają w Niemczech pracować na własny rachunek. O ile założenie działalności mocno skomplikowane nie są, to jednak jest kilka rzeczy, o których pamiętać trzeba. Chodzi m.in. opłacanie ubezpieczenia i obowiązkowych składek do odpowiedniej Izby Rzemieślniczej. Warto zadbać także o (nieobowiązkowe) ubezpieczenie od kosztów pomocy prawnej (Rechtschutzversicherung) i członkowstwo w związku branżowym.

                Na koniec kwestia świadczeń socjalnych. Nieprawdą jest, że Polacy mają pełny dostęp do wszelkich zasiłków już od pierwszego dnia pobytu. A nawet jeśli, to załatwienie wszelkich formalności często trwa długo.

                Wszystko sprowadza się do pieniędzy. Jadąc za Odrę, trzeba być przygotowanym na wydatki i mieć możliwość pokrycia ich z pieniędzy przywiezionych ze sobą. Kto liczy, że uda mu się bez zaskórniaków, może być niemal pewien, że prędzej czy później wpadnie w kłopoty.

MarSo

http://pracainauka.pl/aktualnosci/cztery-pulapki-dla-nowych

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!