Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

NIEMCY | Atrakcyjna praca w Berlinie...

NIEMCY | Atrakcyjna praca w Berlinie...

1750 euro na rękę za prostą pracę przy pakowaniu kosmetyków w Berlinie. Do tego pełne ubezpieczenie, wszystkie świadczenia i darmowe zakwaterowanie. Czyż to nie praca marzenie? Taka oferta od kilku tygodni robi karierę na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracy za granicą. Niestety, to zwykłe oszustwo, do tego ktoś bezczelnie podszywa się pod berlińskiego adwokata.

           

            W wyszukiwarce google należy wpisać jako słowa kluczowe „pakowanie kosmetyków, Berlin, 1750 euro”, a pojawi się kilkanaście linków do różnych stron, polskich i zagranicznych. Na wielu linki są już nieaktywne, na innych pojawił się komunikat „ogłoszenie usunięte”.

 

„Pensja 1750 euro”

            Oferta była dostępna między innymi na popularnej stronie www.poloniusz.pl pod linkiem www.poloniusz.pl/o1-221jmh. A oto pełna treść:

Praca w Niemczech – Legalna praca z niemiecką umową o pracę na niemieckich warunkach.

Atrakcyjne wynagrodzenie. Rzetelni pracodawcy.

Pakowanie kosmetyków.

Przed wyjazdem w Polsce: W trakcie procesu rekrutacji wszystkim Kandydatom bezpłatnie zapewniamy:

- pomoc konsultanta/kierownika działu kadr w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych,

- szczegółową prezentację warunków zatrudnienia,

- pomoc prawną w załatwieniu wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem pracy w Niemczech.

Miejsce pracy: Niemcy, Berlin oraz inne niemieckie miasta.

Termin wyjazdu: 28.05.2014

Rozpoczęcie pracy28.05.2014

Obowiązki:

- drobne prace produkcyjne,

- pakowanie kosmetyków,

- proste prace manualne.

Wymagania:

- sprawność manualna,

- mile widziane doświadczenie w pracach produkcyjnych.

Oferujemy:

- atrakcyjne wynagrodzenie 1750 Euro netto (zakwaterowanie pokrywa pracodawca, a pensja 1750 euro zostaje państwu na rękę po odliczeniu wszystkich składek między innymi ubezpieczenie i inne),

- legalne zatrudnienie na czas nieokreślony lub określony w oparciu o umowę o pracę na warunkach niemieckich,

- ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w miejscu pracy,

- a także inne świadczenia przysługujące pracownikom w wyniku zatrudnienia w oparciu o niemiecką umowę o pracę, w tym m.in. : pełne ubezpieczenie zdrowotne, odprowadzanie składek emerytalnych, zasiłek na dzieci itp.

Mexx, www.mexx.de, tel. +447586110470, proszę dzwonić w godz. 10-17!

Schloßstraße 33-36

Berlin, Germany

            To samo ogłoszenie było między na stronie znajdz-prace.de. Tam jako kontakt poza numerem telefonu podano dodatkowo adres mailowy mexx.niemcy@op.pl oraz załączono zdjęcie z fasadą domu handlowego z logo Mexx.

            Natomiast na stronie www.kartuzy.info pod linkiem kartuzy.info/ogloszenie,405698,Pakowanie-kosmetykow.html, nadal wisi jako aktualna oferta pracy przy pakowaniu kosmetyków w Berlinie. Z tym że jako kontakt podano inny numer telefonu (+44/7438888669) oraz adres meliowy – mexx@opoczta.pl.

 

Za wysokie zarobki

            Gdy trafiłem na tą ofertę od razu wyczułem, że coś tu śmierdzi. 1750 euro za pakowanie kosmetyków, bez wymagań, bez kwalifikacji, mieszkanko gratis? I to tuż za granicą, w pobliskim Berlinie?

            Polacy cieszą się jak znajdą w Niemczech robotę za 1000-1200 euro. Na więcej mogą liczyć jedynie budowlańcy, złote rączki albo fachowcy z dobrą znajomością języka niemieckiego. A tu praca dla każdego, łatwa, pod dachem, z fantastycznie wysoką pensją.

            Jeden z naszych czytelników zadzwonił pod podany w ogłoszeniu telefon (gdy był jeszcze aktywny). Po drugiej stronie przedstawił się niejaki Jarosław D., prawnik z Berlina. Okazało się, że ma dobre kontakty z pewną angielską firmą, która uruchamia swoje oddziały w Berlinie i innych niemieckich miastach. Właśnie dla niej werbuje pracowników z Polski. Jako kontakt podał numer telefonu w Wielkiej Brytanii, bo – jak tłumaczył – poleciał na Wyspy, aby dogadywać szczegóły z brytyjskim partnerem. Jarosław D. potwierdził w rozmowie wszystkie zapisy umieszczone w ofercie, ale na koniec uprzedził, że konieczna będzie jeszcze wpłata 200 euro tytułem zwrotnej kaucji, płatna dopiero po podpisaniu umowy. Do zawarcia owej umowy miało dojść do skutku w Polsce, może nawet w miejscu zamieszkania zainteresowanego, gdzie wkrótce miał się pojawić Jarosław D. Wtedy też prawdopodobnie należałoby wpłacić ową kaucję.

 

Jarosław D. o niczym nie wie

            Wydało mi się nieprawdopodobne, aby prawnik z Berlina zajmował się werbowaniem ludzi do pracy, do tego pod brytyjskim numerem telefonu. W internecie znalazłem adres kancelarii, numery telefonów oraz adres meilowy. Jednak nie mogłem się dodzwonić ani nie było odpowiedzi na fax. Dopiero po wysłaniu meila doczekałem się wyjaśnień. A oto odpowiedź berlińskiego prawnika:

Witam, to ogłoszenie nie pochodzi ode mnie. Ja prowadzę kancelarię adwokacką w Berlinie, ale kancelaria nie zajmuje się pośrednictwem pracy. Prawdopodobnie ktoś podszywa się pod kancelarię w celu wyłudzenie zaliczek. Byłbym wdzięczny za podanie osoby i telefonu, która zamieszcza to ogłoszenie w celu przekazania policji. Z moich informacji wynika, że obecnie w tej sprawie toczy się dochodzenie.

 

 

z poważaniem

 

Kancelaria adwokacka Delekta

Mommsenstr. 19, 10629 Berlin

Tel.: 00491708433970

 

 

            Ponadto, podany w ogłoszeniu adres (Schloßstraße 33-36), jest inny niż adres kancelarii, która mieści się w zupełnie innej dzielnicy miasta. Przy Schloßstraße 33-36 znajduje się wielki dom handlowy. Nie ma tam biur do wynajęcia, żadnej kancelarii.

            Drugi, fałszywy argument jaki miał uwiarygodnić ofertę to podana w ogłoszeniach strona www oraz adresy meilowe sugerujące, że chodzi o firmę Mexx. Faktycznie, istnieje taka seria permufów o tej nazwie, ale strona www.mex.de kieruje na stronę o modzie, a nie kosmetykach, zaś adresy meilowe choć mają w nazwie słowo mexx, kierują na polskie serwery.

 

Kolejne oszustwo?

            Na stronie www.de.pgra.pl trafiłem na ogłoszenie, które prawdopodobnie pochodzi od tego samego oszusta. A oto wyrywki z oferty:

Bez znajomości języka praca Niemcy na magazynie przy pakowaniu, Berlin.

9,78 euro netto/h

Znana marka odzieżowa poszukuje pracowników na magazyn w Berlinie bez znajomości języka niemieckiego. Pracodawca zapewnia bezpłatne zamieszkanie.

Pracownikom dowozimy umowę do podpisu do jego zadeklarowanego w zgłoszeniu miejsca zamieszkania.

Zapewniamy świadczenia,

Aplikacji można dokonywać wyłącznie za pośrednictwem poniższej strony: http://de.pgra.pl/poszukuje/produkcja/praca-w-zakladach-lacoste_i576

Poniżej tego ogłoszenia znalazła się adnotacja

Uwaga! Prosimy o ostrożność, to ogłoszenie może być próbą oszustwa!

            W komentarzach pod tą ofertą beataa1178 napisała (w oryginalnym brzmieniu):

NIE ODPOWIADAJCIE NA TO OGLOSZENIE TO OSZUSCI!!! MNIE ZDOLALI OSZUKAC ALE SA JUZ PODANI NA POLICJI NIE WIERZCIE JEDEN PODAJE SIE ZA ADWOKATA JAROSLAWA D. ALE TO NIE ON WYMUSZA CHODZI TYLKO O PIENIADZE ZEBY NIBY KAUCJE ZAPLACIC I DZWONI Z NUMERU Z WIELKIEJ BRYTANI DORWE WAS!!!!

            W tym ogłoszeniu warto zwrócić uwagę na zapis o tym że „Pracownikom dowozimy umowę do podpisu do jego zadeklarowanego w zgłoszeniu miejsca zamieszkania”. Na tym prawdopodobnie polega całe oszustwo. Pośrednik przyjeżdża na miejsce, podsuwa umowę i kasuje 200 euro kaucji, a potem ślad po nim ginie. Opowieści o prawniku z Berlina, o firmie z Anglii, i wreszcie brytyjski numer telefonu to wszystko jedna wielka zmyłka. Oszust lub cała grupa zapewne są cały czas w Polsce i krążą po kraju, od klienta do klienta.

            Osoby, które miały kontakt lub padły ofiarą oszustwa ze strony rzekomego Jarosławem D. prosimy o kontakt z redakcją (tel. 65-5269085, listy@pracainauka.pl).

 

Zbigniew Greźlikowski

 Źródło: Praca i nauka za granicą, nr 270, str. 5

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!