Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Miałeś wypadek za granicą? 8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Miałeś wypadek za granicą? 8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Poniżej przedstawiamy 8 rzeczy, które dobrze jest wiedzieć wybierając się autem na zagraniczne wyjazdy:

 

1. Sprawdzamy, jakie formalności trzeba spełniać w państwie, do którego się kierujemy lub przez który przejeżdżamy. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy mieć tylko potwierdzenie posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wybierając się jednak do: Iranu , Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Czarnogóry, Izraela, Maroko, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę – koniecznością jest posiadanie Zielonej Karty potwierdzającej aktualne ubezpieczenie OC.

2. Orientujemy się w charakterystycznych uregulowaniach docelowego lub tranzytowego państwa.

3. Udostępniamy poszkodowanemu swoje szczegółowe dane oraz informacje o pojeździe (marka, nr rejestracyjny).

4. Podajemy nazwę ubezpieczyciela, nr polisy OC lub Zielonej Karty.

5. Spisujemy wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (najlepiej w wersji polsko-angielskiej). Zawieramy w nim szczegółowe dane obu stron i informacje o okolicznościach kolizji.

6. Proces naprawiania szkody także rozpoczyna się od uzupełnienia wspólnego oświadczenia o wypadku – to bardzo istotne, bo jeżeli nie zrobimy tego zaraz po incydencie, po powrocie do kraju może to się okazać już niemożliwe.

7.  Notujemy dane sprawcy – w tym przypadku robi to polski uczestnik kolizji. Konieczne dane to numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy, dane kierującego i właściciela pojazdu (jeśli to dwie różne osoby), kraj rejestracji.

8. Możemy zacząć starać się o odszkodowanie, poprzez kontakt z ubezpieczycielem sprawcy lub za pośrednictwem przedstawiciela danej firmy w Polsce. Jego dane kontaktowe uzyskamy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym lub w PBUK.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!