Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Majątkowa umowa przedmałżeńska w Niemczech. Sprawdźcie, zanim podejmiecie decyzję!

Majątkowa umowa przedmałżeńska w Niemczech. Sprawdźcie, zanim podejmiecie decyzję!

Ehevertrag, czyli czym jest umowa przedmałżeńska? 

Co się dzieje, gdy pary nie zawierają umowy przedmałżeńskiej, a decydują się na rozwód w Niemczech? Statystyki są nieubłagane i mówią, że w Niemczech co trzecie małżeństwo się rozpada. Jeżeli małżeństwo nie uznało umowy przedmałżeńskiej, a wzięło rozwód, zastosowane będą tzw. ustawowe przepisy. W Niemczech nazywajmy to Zugewinngemeinschaft i znaczy to tyle, co rozdzielność majątkowa z uwzględnieniem wyrównania dorobku. Co oznacza to w praktyce? 

W praktyce każdy z małżonków posiada jakieś zasoby, którymi może zarządzać, jednak w momencie, gdy ma dojść do sprzedaży, przekazania darowizny itp., mamy do czynienia z czynnikami, które mogą w znaczący sposób zmienić sytuację. 

Małżeństwa, które nie zawarły tytułowej umowy, będą musiały ustalić tzw. przyrost majątków odrębnych i podzielić majątek. Oczywiście, aby to zrobić, niezbędne będzie porównanie sytuacji obu osób w momencie zawierania małżeństwa z partnerem oraz w momencie wnioskowania o rozwód. Mówiąc najprościej — małżonek, który ma większe zarobki, będzie musiał odstąpić drugiej osobie połowę różnicy. 

 

Kiedy warto zawrzeć umowę przedmałżeńską? 

Zaleca się podpisanie takiej umowy osobom, które prowadzą działalność gospodarczą lub mają udziały w jakiejś firmie bądź wykonują wolny zawód. Bez takiej umowy, właściciele firmy musieliby oddać połowę jej wartości, co może dla niektórych oznaczać koniec biznesu. To jednak niejedyne sytuacje, w których poleca się sporządzenie takiej umowy. Warto to zrobić również wtedy, gdy jednej z małżonków jest innej narodowości; jeden z małżonków ma poważne długi, ale tak naprawdę po prostu wszystkim, którzy myślą zdroworozsądkowo. Niestety, nie każde małżeństwo przetrwa próbę czasu, a o swoje interesy zawsze warto dbać. W końcu, dopóki jesteśmy w małżeństwie, ten dokument nie ma dla nas większego znaczenia, może za to pomóc w przypadku ewentualnego rozwodu. 

Umowa przedmałżeńska ma pewne ramy, jednak mamy również swobodę jej komponowania, co pozwala dopasować jej treść do szczególnej sytuacji danej pary. 

Warto pamiętać, że jeżeli decydujemy się na umowę przedmałżeńską, to musi ją sprawdzić notariusz. Umowa ta może również podlegać zmianom, jeżeli sytuacja życiowa się zmieni i na przykład pojawią się dzieci. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!