Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Kim jest Tagesmutter? Na czym polega ten zawód w Niemczech?

Kim jest Tagesmutter? Na czym polega ten zawód w Niemczech?

Tagesmutter, czyli niemiecka niania na nieco innych warunkach. Jak zostać Tagesmutter w Niemczech? 

Tagesmutter to zawód łudząco podobny do powszechnego na całym świecie zawodu nani — opiekunki do dzieci. 

W tym przypadku jednak opiekun lub opiekunka zajmują się dziećmi we własnym domu. Obecnie jest to bardzo pożądany zawód ze względu na ciągły brak miejsc w przedszkolach. Rodzice wolą odstawić dzieci do niani, która we własnych  czterech ścianach dobrze zagospodaruje czas maluchom. 

W Niemczech Tagesmutter mogą pracować na własną rękę lub też podjąć współpracę z Jugendamt, czyli niemiecką organizacją należąca do samorządu lokalnego. Ich celem jest opieka nad dziećmi, a także młodzieżą. 

W niemieckiej księdze kodeksu prawa socjalnego znajdziemy zapis, o tym, że aby zostać Tagesmutter, należy otrzymać pozwolenie od wyżej wspomnianego Jugendamt. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba starająca się o ten zawód ma otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, wykonywana praca przewyższa 15 godzin w tygodniu, pracownik opiekuje się max. 5 dzieci, opiekuje się dzieckiem przez czas dłuższy niż 3 miesiące i opieka ma miejsce poza domem rodzinnym dziecka. 

Zazwyczaj, aby dostać zgodę, należy przejść rozmowę kwalifikacyjną. To jednak nie wszystko… Przyszła Tagesmutter powinna przejść kurs w tym kierunku (minimalnie 160 godzin) i mieć zaliczony kurs pierwszej pomocy (ukierunkowany na dzieci). 

Jak sami widzicie zawód ten w Niemczech,  jest bardzo poważnie traktowany, a przygotowanie ma być skrupulatne i uczciwe.

 

Uwaga! Zawsze przed podjęciem działań warto skontaktować się z Jugendamt. Często bowiem można ubiegać się o dofinansowania ww. kursów. 

 

Tak jak już wspominaliśmy, w tym zawodzie można postawić jedynie na siebie, lub na współpracę z Jugendamt. Druga opcja może wydawać się bardziej bezpieczna, opłacane są składki za pracowników i funkcjonuje również możliwość płatnego urlopu. Praca na własną rękę wiąże się oczywiście z dodatkowymi wydatkami tj. składki ubezpieczeniowe. Istnieje również ryzyko braku klientów i niestabilności pracy. 

 

Uwaga! Tagesmutter może opiekować się maksymalnie 5 dzieci! 

 

 

Tagesmutter, a mieszkanie…

Wiecie już, że działania  tego typu opiekuna wiążą się z pracą w jego własnym domu. Jak pewnie się domyślacie, takie mieszkanie musi spełniać pewne warunki, aby dzieci mogły w nim przebywać. Jugendamt  zajmuje się również akceptacją pomieszczeń, w których mają przebywać dzieci. Aby mieszkanie zostało zaakceptowane, musi spełnić następujące warunku: 

  • Przestrzeń pozwalająca na swobodną zabawę praz odpoczynek,
  • wyposażenie przestrzeni w akcesoria niezbędne do zabawy, nauki i odpoczynku,
  • przestrzeń przystosowana do spokojnego snu, 
  • zasady sanitarne — czystość, dostęp do łazienki, 
  • bliskie sąsiedztwo natury.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!