Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Kiedy trzeba zamontować zimowe opony w Niemczech? 

Kiedy trzeba zamontować zimowe opony w Niemczech? 

Pytanie z serii dylematów codziennych życia w Niemczech. Czy w Niemczech istnieje obowiązek zakładania opon zimowych i czy mogą być to dowolna opony, które znajdziemy w Internecie?

O wymogu zakładania opon zimowych w Niemczech dowiecie się z Kodeksu Drogowego. Ta wyjaśnia sytuacje, w których kierowca musi mieć zamontowane opony w wersji zimowej. Warto wspomnieć, że nie zastosowanie się do przepisów zawartych w Kodeksie Drogowym grozi mandat i utrata punktów karnych. Z kolei ci, którzy spowodowali wypadek bądź byli jego uczestnikami i również nie przestrzegali przepisów związanych z posiadaniem opon zimowych,  mogą być ukarani za czyn zaburzający bezpieczeństwo na drodze.

Od 2010 r. wszyscy Niemcy mają obowiązek dostosowania swojego pojazdu do warunków zimowych. 

 

Kiedy należy wyposażyć samochód w opony zimowe? 

Ustawa wymienia następujące sytuacje – gołoledź, śliskość poślizgowa, breja śnieżna czy śliska nawierzchnia. 

Uznaje się, że opony zimowe w Niemczech kierowcy powinni posiadać od października do Świąt Wielkanocnych. Jest to jednak reguła, bo najistotniejsze w tej sytuacji są warunki na drodze. 

Okazuje się jednak, że nie wszystkie opony będą tymi prawidłowymi. Od 2018 r. w Niemczech istnieje regulacja, według której kierowcy muszą stosować opony zimowe z symbolem góry, na której widnieje również płatek śniegu. Wcześniej ten wymóg nie był tak surowy, jednak teraz wyżej wspomniane opony będą jedynymi branymi pod uwagę w przypadku kontroli.

 

Kto musi posiadać opony zimowe w Niemczech? 

Kodeks drogowy jasno określa, jakich pojazdów dotyczy wyżej wspomniane obowiązek. Są to samochody osobowe, samochody ciężarowe, motory, a także autobusy. W przypadku dwóch ostatnich obowiązek ma znaczenie tylko w przypadku osi napędowych. Z kolei pojazdu takie jak traktory itp. nie potrzebują zimowego ogumienia. 

Zapytacie co z pojazdami terenowymi i quadami? Te muszą posiadać opony zimowe typu M+S („Match” i „Schnee”).

Oczywiście, pełną odpowiedzialność za posiadanie lub nieposiadanie odpowiednich opon ma kierujący pojazdem. Nie ma tu znaczenia własność pojazdu, ponieważ każdy kierowca przed wyruszeniem w drogę powinien sprawdzić stan techniczny i odpowiednie zabezpieczenie w aucie, którym będzie się poruszał.

 

Co z ubezpieczeniem?  

Kierowca, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym i nie posiada odpowiedniego ogumienia, może stracić ochronę ubezpieczeniową. Wynika to z tego, że z założenia stwarzał on zagrożenie na drodze. Dotyczy to również AC. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!