Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Jak wygląda szkolnictwo w Belgii?

Jak wygląda szkolnictwo w Belgii?

Wyprowadzka do Belgii z rodziną wiąże się z edukowaniem w kwestii szkolnictwa. Zmiany, które dotkną dzieci zmieniające środowisko, a nawet język, którym się posługują, wymagają dużego wsparcia ze strony rodziców.

Właśnie dlatego każdy rodzic, który planuje rodzinny wyjazd na dłużej do Belgii, powinien zapoznać się ze strukturą szkolnictwa w tym kraju. To pomoże wprowadzić swoją pociechę w nowe życie bez większego stresu.

 

Struktura szkolnictwa w Belgii

Szkolnictwo w Belgii rozpoczyna się na etapie PRZEDSZKOLA. Zwykle przedszkola w Belgii są związane z podstawówkami. Nie jest to jednak obowiązkowy etap edukacji dzieci. Do przedszkoli w Belgii uczęszczają dzieci od 3 do 6 roku życia, czyli ten etap edukacji trwa trzy lata.

Kolejnym etapem jest szkoła PODSTAWOWA. Tu dzieci zostają na kolejne 6 lat. W tym wieku zaczyna się obowiązek szkolny.

Po sześciu latach nauki w podstawówkach dzieci idą do szkoły ŚREDNIEJ. Tu sprawa nie jest oczywista, ponieważ dziecko wraz z rodzicami staje przed pierwszymi decyzjami dotyczącymi przyszłości. Szkoła średnia w Belgii dzieli się na dwie możliwości — nauczanie tradycyjne i odnowione.

Nauczanie tradycyjne — są to cykle programowe (każdy jest trzyletni). Wyróżniamy dwa typy szkół: klasyczne oraz humanistyczne. To nauczanie przygotowuje do studiów wyższych.

Nauczanie odnawialne — tu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Kształcenie odnawialne w Belgii dzieli się na dwie możliwości. Pierwsza z nich jest dla osób, które chcą otrzymać wykształcenie ogólne, techniczne bądź artystyczne, które dadzą możliwość pójścia na studia wyższe lub pójścia do pracy. Druga wiąże się z wykształceniem zawodowym, artystycznym lub technicznym i daje gotowość do natychmiastowego podjęcia pracy w zawodzie. 

Co ciekawe, kształcenie odnawialne w Belgii można podzielić na trzy etapy, przy czym każdy z nich wymaga 2 lat pracy. 

1. Obserwacja — tu góruje program ogólnorozwojowy.

2. Orientacja — na tym etapie uczniowie mogą wybrać swoje specjalizacje. 

3. Determinacja — ten etap skupia się głównie na wybranych przez uczniów specjalizacjach.

 

Studia wyższe w Belgii dzielimy na: 

  •  kolegia — zwykle trwają 3-4 lata i w dużym stopniu stawiają na przygotowanie do wykonywania zawodu, są mniej teoretyczne, a bardziej praktyczne. Tu liczy się wiedza naukowa.
     
  •  uniwersytety — dopiero po 2-3 latach student staje się kandydatem, zaś po kolejnych 2-3 latach może stać się licencjatem. Kolejnym etapem mogą być studia uzupełniające, bądź zaawansowane, a dopiero później podjąć się doktoratu. Tu liczą się raczej badania naukowe.

 

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!