Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Jak w Niemczech działa zwolnienie lekarskie? 

Jak w Niemczech działa zwolnienie lekarskie? 

Wybierasz się do pracy, chorując? To nie przejdzie. W Niemczech podobnie jak i w Polsce, kiedy dopada Cię choroba, najlepiej zostać w domu, ale żeby móc to zrobić niezbędne będzie zwolnienie od lekarza. 

 

Co musisz zrobić kiedy budzisz się i czujesz, że choroba dopadła Cię na dobre?

W pierwszej kolejności powiadom swojego pracodawcę o tym, że nie pojawisz się w pracy. Drugim krokiem powinno być udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. To on wyznaczy leczenie i wystawi zwolnienie lekarskie, które potem jak najszybciej należy dostarczyć swojemu pracodawcy. Poza tym, że wymaga tego prawo, to Twój pracodawca z pewnością doceni fakt, że chcesz wypełnić wszelkie formalności w związku z Twoją nieobecnością. Jeżeli nie dostarczysz takiego zwolnienia, mimo choroby, to Twój pracodawca ma możliwość nawet zwolnienia się z pracy!

 

Niemieckie zwolnienie lekarskie — kopie

W Niemczech otrzymasz trzy kopie zwolnienia lekarskiego. Dlaczego aż trzy? Pierwsze z nich dla ciebie. Zachowaj ją na wszelki wypadek. Druga kopia jest przeznaczona dla Kasy Chorych i właśnie tam musisz ją wysłać lub zanieść. Trzecia wersja zwolnienia lekarskiego trafia do Twojego pracodawcy. Nie martw się jednak, na zwolnieniu nie widnieją szczegóły dotyczące Twojego stanu zdrowia. Pracodawca nie musi wiedzieć, co Ci jest. 

 

Wynagrodzenie a zwolnienie lekarskie w Niemczech 

Jeżeli zwolnienie lekarskie jest wystawione na kilka dni, to wynagrodzenie zostanie wypłacone w wysokości  100%, jednak jeżeli będzie się ono przedłużać i pracownik będzie na zwolnieniu znacznie dłużej, to zasady wynagrodzenia są nieco inne. W przypadku, gdy zwolnienie przekracza 1,5 miesiąca, obowiązek opłaty Twojego wynagrodzenia przechodzi z pracodawcy na kasę chorych, ale jednocześnie się obniża do około 90% dotychczasowej kwoty. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!