Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Jak obchodzi się święta wielkanocne w Niemczech?

Jak obchodzi się święta wielkanocne w Niemczech?

Święta wielkanocne, czyli jedne z dwóch najważniejszych chrześcijańskich świąt, są obchodzone różnie, w zależności od kraju. Polacy przyzwyczajeni do ojczystych tradycji, mogą się nieco zdziwić przyglądając się temu, jak Niemcy obchodzą Wielkanoc.

Różnice można zauważyć już w trakcie przygotowań do świąt. W Niemczech okres przygotowania do świąt wielkanocnych, to czas intensywnego gotowania, ale także dekorowania. Niemcy bardziej skupiają się na kwestii wizualnej świąt wielkanocnych. Szczególnie popularny jest bukiet wielkanocny, czyli gałązki w wazonie. Są one przyozdobione kolorowymi jajkami. Często mieszkańcy poszczególnych landów ozdabiają wydmuszkami jajek drzewa i krzewy pod domem.


Wielki czy zielony czwartek?

Wielki czwartek to w Niemczech zielony czwartek. Temu dniu towarzyszą często różne przesądy świąteczne tj. należy pomalować jajko na zielono bądź zjeść coś w kolorze zielonym. Po niemiecku ten dzień nazywany jest Gründonnerstag. Ten dzień nie jest wolny od pracy.

 

Karfreitag, czyli Wielki (lub cichy)piątek

W Niemczech jest to dzień wolny dla mieszkańców. Ten dzień jest wyjątkowo ważny dla chrześcijan. Wykorzystują go bowiem na modlitwę i przemyślenia.

 

Karsamstag, czyli wielka sobota

Tu Polak zdziwiłby się najbardziej. U nas wielka sobota oznacza kocioł i świecenie koszyczka świątecznego. Niemcy nie znają tej tradycji. Co więcej, w tym dniu nie odbywa się w kościele ani jedna msza. Jest jednak wyjątek, ponieważ istnieją regiony, w których wciąż funkcjonuje tradycja świecenia ognia. W tym celu rozpala się ognisko przed kościołem, aby poświecić ogień, którym następnie podpala się świece paschalne i świąteczne.


Niedziela i poniedziałek

To czas świętowania w gronie rodziny, podobnie jak u nas. Są jednak zaskakujące tradycje, takie jak:

  • stukanie się jajkami przy śniadaniu. Każdy ma swoją pisankę i stuka się z innymi. Jest to swojego rodzaju gra, ponieważ ten kto ma najmocniejszą skorupkę, wygrywa;
  • świąteczne specjały to m.in. sernik czy pieczeń z barana, a także wędliny i inne mięsa;
  • jednym z najważniejszych symboli tych świat jest zajączek. Nie może go zabraknąć na świątecznym stole;
  • nieco zapomniany w Polsce zwyczaj, wciąż funkcjonuje w Niemczech. Chodzi o szukanie przez dzieci pisanek w mieszkaniach i ogrodach, a dzieci wierzą, że to właśnie wielkanocny zając je ukrył;
  • również te święta są dla Niemców okazją do obdarowania się prezentami;
  • lany poniedziałek nie funkcjonuje w Niemczech, a tradycja święcenia palmy jest bardzo mało znana;
  • w poszczególnych regionach Niemiec dzieci chodzą po domach i proszą o słodycze;
  • często niemieckie rodziny wyjeżdżają na święta poza dom. Nie chodzi tu o wyjazd do rodziny, a o miejsce tj. hotel, pensjonat itp;
  • przez okres około świąteczny i w same święta w niemieckich kościołach nie używa się dzwonów w żadnej postaci.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!