Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Identifikationsnummer, czyli numer identyfikacyjny w Niemczech. Jak go zdobyć?

Identifikationsnummer, czyli numer identyfikacyjny w Niemczech. Jak go zdobyć?

Numer identyfikacyjny w Niemczech, czyli  Identifikationsnummer to numer, którym posługują się Niemcy tak, jak Polacy numerem PESEL. Często Identifikationsnummer jest mylony z die Steuernummer, czyli numerem identyfikacji podatkowej, jednak trzeba zaznaczyć, że nie jest to ten sam numer. Numer identyfikacji podatkowej wcześniej był niezwykle ważny, jednak obecnie jest powoli wypierany przez ww. numer identyfikacyjny. W tej chwili najbardziej skorzystają z niego osoby pracujące jako freelancerzy bądź osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą. Ponadto pracodawcy na terenie Niemiec powinni znać numer identyfikacji podatkowej swoich pracowników, w celach podatkowych. 

Steuernummer jest dostarczony podatnikowi w chwili złożenia pierwszego zeznania podatkowego w Niemczech. 

  

Co to jest Identifikationsnummer? 

Wróćmy jednak do Identifikationsnummer, czyli tematu dzisiejszego artykułu. Numer identyfikacyjny obowiązuje od 2008 roku i dotyczy każdego obywatela Niemiec. Jest on niezmienny przez całe życie i składa się z 11 cyfr. Od 2008 roku również każde narodzone dziecko otrzyma taki numer. Pod numerem  identyfikacyjnym w Niemczech zbierają się wszystkie informacje o osobie z różnych dziedzin — od statusu cywilnego, po dane podatkowe. Informacje te będą przechowywane aż do 20 lat po śmierci obywatela Niemiec. 

 

Numery identyfikacyjne posiada Centralny Urząd Podatkowy w Niemczech. 

Uwaga! Polacy pracujący w Niemczech otrzymają taki numer po zameldowaniu na terenie Niemiec bądź przy składaniu zeznania podatkowego. 

 

Jakie są różnice między numerem identyfikacyjnym (Identifikationsnummer) a numerem identyfikacji podatkowej (Steuernummer)? 

Główna różnica pomiędzy ww. numerami jest taka, że numer identyfikacyjny jest zawsze taki sam, a numer identyfikacji podatkowej może się zmienić w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się podatnik (wejście w związek małżeński, założenie działaności gospodarczej itp.)

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!