Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Holandia — wpływ pandemii na gospodarkę. Takiej sytuacji nie było od lat.

Holandia — wpływ pandemii na gospodarkę. Takiej sytuacji nie było od lat.

Jak twierdzą eksperci, holenderska gospodarka nie była w tak niesprzyjającej sytuacji nigdy za czasów pokoju. W 2 kwartale 2020 roku gospodarka zmniejszyła się o ponad 9%! Recesja jest różna, w zależności od regionu, jednak spadek jest widoczny wszędzie. Nie pociesza fakt, że najpewniej cały świat może spodziewać się drugiej fali wirusa na jesień.

Holenderski CBS, czyli urząd statystyczny podawał, że w ciągu trzech miesięcy (kwiecień, maj, czerwiec) gospodarka skurczyła się aż o 9,3%.

Najbardziej dotkliwa recesja okazała się w rejonie Haarlemmermeer, gdzie zawsze najbardziej dochodowy był przemysł lotniczy oraz duże lotnisko Schiphol. Tu gospodarka spadła aż o 28% w ww. miesiącach. Z kolei Amsterdam czy Haarlem to spadek od 11 do 13%. Turystyka w tym czasie została praktycznie całkowicie sparaliżowana. To samo stało się z branżą gastronomiczną. Ograniczenia związane z koronawirusem sprawiły, że nawet otwarte lokale przyjmowały znacznie mniej gości.

Południowa Holandia od lat wyróżniała się bardzo rozwiniętym przemysłem oraz pracą tymczasową dla pracowników z wielu krajów. Koronakryzys ograniczył te działania do minimum, co skutkuje wysokim poziomem recesji.

Regiony Almere i Delfzijl zniosły skutki pandemii w najmniej dotkliwy sposób. Tu skurczenie się gospodarki wynosiło „jedynie” 6%, a wszystko to dzięki bardzo rozwiniętemu sektorowi branży IT i usług związanych z finansami.

 Ekonomiści twierdzą, że podobna sytuacja nie miała miejsca nawet w czasach depresji z lat 30. ubiegłego wieku. Obawiają się także wpływu drugiej fali pandemii na dalszą kondycję gospodarki w Holandii.

 

Niektóre sektory zostały szczególnie poszkodowane. Poniżej podajemy przykład dwóch z nich:

 

  • branża transportowa zarobiła o niecałe 40% mniej niż w 2 kwartale 2019 roku
  • branża tekstylna o 27% mniej niż w roku poprzednim, także w 2 kwartale

 

Są jednak sektory, w których odnotowano wzrost. Jest to m.in. branża tytoniowa i farmaceutyczna. Poza tym wzrosła liczba kupowanych maszyn specjalistycznych.

 

Urząd statystyczny w Holandii sporządził prognozy gospodarcze na 2020 rok i 2021. O ile w obecnym roku szacuje się, że całkowity spadek gospodarki w Niderlandach ma wynosić 5%, tak w 2021 roku ma nastąpić wzrost o około 3 punkty procentowe. Również w 2021 roku poziom bezrobocia ma wynosić około 7%.

 

Mimo znaczącego kryzysu gospodarczego Holandia nie jest w tak krytycznej sytuacji, jak inne kraje, głównie ze względu na to, że nie jest ona typowo turystycznym krajem i tu sektor turystyczny jest znacznie mniejszy niż np. w Hiszpanii. Dodatkowo rząd w sposób bardzo sprawny zaczął wspierać przedsiębiorców, a bardzo duża ilość osób rozpoczęła pracę zdalną.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!